AB ve ABD Kazak boru hattı için harekete geçti

Rusya'nın geçen kış, doğalgaz arzı konusunda sorun çıkarması üzerine Avrupa Birliği ve ABD, Kazakistan ile beraber gerçekleştirilmesi planlanan yeni bir boru hattı için harekete geçti.

KAZAKİSTAN - Rusya'nın geçen kış, doğalgaz arzı konusunda sorun çıkarması üzerine Avrupa Birliği ve ABD, Kazakistan ile beraber gerçekleştirilmesi planlanan yeni bir boru hattı için harekete geçti. Enerji konusunu görüşmek üzere Kazakistan'a giden ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve AB Enerji Komisyonu Üyesi Andris Piebalgs, Kazakistan'da temaslarını sürdürüyor. Kazakistan temasları sırasında yaptığı açıklamada sert çıkan ve Rusya'yı komşularına şantaj yapmakla suçlayan Cheney, "Rusya enerji kaynaklarını silah olarak kullanıyor" dedi. Piebalgs ile görüşen Kazakistan Enerji Bakanı Baktykozha Izmukhambetov ise, Hazar Denizi'nden geçecek boru hattının fizibilite çalışmalarına başlayacaklarını söyledi.
Izmukhambetov, olası boru hattının, Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye'den geçerek Avrupa'ya uzanacağını belirterek, "Doğalgaz üretimini 2015'e kadar 45 milyar metreküpe çıkarmalıyız" diye konuştu.