'AB yabancıların ilgisini artıracak'

Citigroup Türkiye Genel Müdürü Steve Bideshi Avrupa Birliği süreci ile uluslararası yatırımcıların Türk varlıklarına ilgisinin artacağını, bankacılık sektörüne ayırdıkları kaynak ve limitlerde yükselme görüleceğini söyledi.

İSTANBUL - Citigroup Türkiye Genel Müdürü Steve Bideshi Avrupa Birliği süreci ile uluslararası yatırımcıların Türk varlıklarına ilgisinin artacağını, bankacılık sektörüne ayırdıkları kaynak ve limitlerde yükselme görüleceğini söyledi.
Bideshi, Türk pazarının son derece pozitif gelecek vaat etmesi yüzünden finansal kurumlar dahil birçok sektörün yabancı yatırımcıları çekeceğini vurgulayarak, "Türkiye, finans sektöründe ilgi çeken bir pazar. Şimdiye dek yapılmış mevzuat değişiklikleri ve yapısal reformlar gelecek 10 yılda bankacılık sektörü için daha da uygun bir ortam sağlayacak" dedi.
Bankacılık sektöründe konsolidasyon başladığını vurgulayan Bideshi, "Pazar payının gelirlerdeki sürdürülebilir büyüme için önemli olmasını ve buna bağlı sektördeki konsolidasyonların sürmesini bekliyoruz."
'Zor görev düşük enflasyon'
Yapı Kredi Bankası Genel Müdürvekili Reha Yolalan ise, önümüzdeki dönem bankaları bekleyen en zorlu görevlerden birinin düşük enflasyonda başarı olduğunu kaydetti. Yolalan, bankaların sabit varlıkların nakde çevrilmesi yönündeki çabalarına rağmen sorunun tamamen ortadan kalktığını söylemek için henüz erken olduğunu vurguladı.
Yolalan, şöyle devam etti: "Önümüzdeki dönemde bankaları bekleyen en zorlu görevlerden bir tanesi, düşük enflasyon ortamında başarılı olabilmek. Yüksek enflasyonda maliyetler yeterince ölçülemiyor, operasyonel hatalar göze batmıyor ve kârlılık yüksek gibi gözüküyor. Enflasyondaki düşüş sonucu kâr marjlarındaki daralmayla, bankacılık hizmet gelirleri öne çıkarken, sermaye piyasası gelirlerinin önemi azalacak ve gelir-gider tablosundaki kâr yaratım yolları değişecektir. Böyle bir ortamda bankaların verimlilik artışı sağlamaktaki başarıları, performansları da belirleyecek. Ben verimlilik artışı sağlanamamasını da temel riskler arasında görüyorum."
Birleşmeler artabilir
Dünyada artan banka birleşmelerindeki en önemli dürtünün optimal ölçeğe ulaşma isteği olduğuna dikkat çeken Yolalan, Türkiye'de ise tam anlamıyla optimal ölçeğe ulaşmaya yönelik birleşmelerden söz etmenin mümkün olmayacağını belirterek şöyle konuştu; "Günümüzde etkinlik arayışları ön planda olacak. Bu ölçek ekonomilerinden faydalanmak dürtüsüyle banka birleşmelerine neden olacaktır. 2005'ten itibaren Türk bankacılık sektöründe bu yönde daha ciddi gelişmeler gündeme gelebilir" dedi.