AB yardımında sorun yok'

Avrupa Birliği (AB) Genel Sekreteri Büyükelçi Oğuz Demiralp, Avrupa Birliği'nden gelecek mali yardımlar konusunda hiçbir sorun kalmadığını söyledi.

ANKARA - Avrupa Birliği (AB) Genel Sekreteri Büyükelçi Oğuz Demiralp, Avrupa Birliği'nden gelecek mali yardımlar konusunda hiçbir sorun kalmadığını söyledi. Büyükelçi Oğuz Demiralp, AB'den gelecek mali yardımlara dönük soruları yanıtladı. Yaklaşık 1 milyar avroluk hibe yardımı başta olmak üzere, AB'nin mali yardımları önünde önemli bir engel oluşturan Merkezi Finansman ve İhale Birimi'nin personel sayısına ilişkin sorunun çözüldüğünü vurgulayan Demiralp, şöyle devam etti:
"Projelerin ihalesi için kurulmuş olan Merkezi Finansman ve İhale Birimi'nin, projelerin sayısı arttığı için personel sayısının da artması gerekir, personel sayısının 80'e kadar artırılması konusunda önümüze bir şart konulmuştur ve bu şart karşılanmak üzeredir. Bu şart karşılanmasaydı, hibelerin temininde bazı gecikmeler ve sorunlar yaşanabilirdi ancak bu sorun şimdi tamamıyla çözülmüştür. Dolayısıyla projelerin hazırlanmasında herhangi bir sorun bulunmamakta."
Büyükelçi Demiralp, AB'nin 1 milyar avroluk mali yardımının halen kullanılmakta olduğunu vurgularken, bunun kullanımında artık bir sorun bulunmadığını kaydetti. Demiralp bu arada, AB Komisyonu'un bu yıl için Türkiye'ye 500 milyon avro verilmesini önerdiğini, bu çerçevede projelerin AB'ye gönderildiğini ve bu konuda da bir sorun olmadığını belirtti. Demiralp, hibe yardımı rakamının her yıl giderek artış göstereceğini vurguladı.
Ayrıca AB'nin 2007-2013 bütçesi görüşmelerinin devam ettiğini ve hibe yardımlarının artık genişleme bütçesinden karşılanacağını belirten Demiralp, Türkiye'nin üyeliğinin 2014-2021 bütçesinde öngörüleceğini ve 2014'e kadar önemli bir ilerleme kaydedilmesi gerektiğini kaydetti.