AB yardımlara denetim peşinde

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, katılımcı ve aday ülkelerdeki devlet yardımı uygulamalarını masaya yatırdı.

BRÜKSEL- Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, katılımcı ve aday ülkelerdeki devlet yardımı uygulamalarını masaya yatırdı. Bu çerçevede hazırlanan raporda 2000 yılından bu yana talep edilmesine karşın Türkiye'nin, devlet yardımlarını gözlem altında tutacak bağımsız nitelikte bir kurum oluşturmadığına dikkat çekiliyor.
AB Komisyonu'nun bir başka eleştirisini ise Türkiye'nin bu alanda yasal düzenleme yapmaması oluşturuyor. Türkiye'den müktesebata uyum için devlet destekleriyle ilgili yasal altyapının oluşturulmasını talep eden AB Komisyonu'nun diğer isteklerini ise daha güvenilir kayıtlar hazırlanması ve düzenli yıllık raporlar yayımlanması oluşturuyor. Komisyon'un devlet yardımlarını izlemekle görevli bağımsız bir kurum oluşturulmamasıyla ilgili en önemli endişesini mevcut durumun rekabet kurallarının gerektiği gibi uygulanmasını engelleme potansiyeli taşıması oluşturuyor.
Bu kurumun oluşturulması ve devlet yardımları üzerinde sıkı denetim uygulanması Katılım Ortaklığı Belgesi'nde de Türkiye'nin kısa vadeli öncelikleri arasında sıralanmıştı. Avrupa Birliği'ne katılım aşamasında olan Bulgaristan ve Romanya ile aday ülkeler Hırvatistan ve Makedonya'da bu kurum mevcut.