Abank Katar'a gelin gidiyor

Abank Katar'a gelin gidiyor
Abank Katar'a gelin gidiyor
2006'da Yunanlı Alpha'ya satışı BDDK'ya takılan Alternatifbank için bu kez Katarlı Commercial Bank of Qatar'la görüşmelere başlandı.

Anadolu Endüstri Holding bünyesinde faaliyet gösteren Alternatifbank’ın (Abank), Commercial Bank of Qatar’a satışı için görüşmelere başlandı. Abank tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada, Anadolu Endüstri Holding’in bankadaki çoğunluk hisselerinin satışı ile ilgili olarak Commercial Bank of Qatar ile görüşmelere başlanması konusunda anlaştığı bildirildi.
Katar’ın ilk özel bankası olan Commercial Bank of Qatar’ın aktif büyüklüğü 15 milyar dolar, piyasa değeri ise 3.4 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

Hissede erken hareket
Sermayesi 420 milyon TL olan Abank’ta Anadolu Endüstri Holding’in yüzde 77,72, grubun diğer şirketlerinin ise yüzde 18,02 hissesi bulunuyor. Anadolu Grubu’nun toplam payının yüzde 95,74 olduğu Abank’ın yüzde 4,26’lık hissesi ise İMKB ’de işlem görüyor.
Abank, Commercial Bank of Qatar ile görüşmeleri dün ilk seansın kapanışının ardından KAP’a açıklarken, hissedeki hareket ilk seansta başladı. Abank hisseleri ilk seansı yüzde 6,16 yükselerek 1.55 liradan kapattı. İkinci seansın açılışında tavan olan hisse günü yüzde 15,75’lik yükselişle 1.69 liradan tamamladı. Abank’ın cuma günü 613.2 milyon TL olan piyasa değeri, dün 709.8 milyon TL’ye (395 milyon dolar) çıktı. Abank hisselerinde 16 Kasım’dan bu yana yaşanan yükseliş yüzde 58 oldu. Eylül sonu itibariyle aktif büyüklüğü 7.9 milyar TL olan Abank’ın 63 şubesi bulunuyor.

İlk satış MİT’e takıldı
Anadolu Grubu, Kasım 2006’da Abank’ın yüzde 47,02 hissesini 204.7 milyon dolara Yunanlı Alpha Bank’a satmış fakat Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bu satışa onay vermemişti. Yunan Alpha Bank hakkında MİT’ten bilgi isteyen BDDK, bankanın yönetiminde Yunan istihbarat teşkilatında üst düzey yöneticilikten emekli olmuş birinin yer aldığının tespit edilmesi üzerine satışa engel olmuştu.

Heineken’le yolları ayırdı


Anadolu Grubu birada, Heineken ile yollarını ayırıyor. Anadolu Efes’in %100’üne sahip olduğu EBI ve Heineken, Kazakistan ve Sırbistan’daki ortaklıklarını bazı şartlara bağlı olarak sonlandırmak konusunda anlaştı. İki şirket karşılıklı azınlık hisselerini birbirlerine satacaklar. Anlaşmaya göre, EBI, Sırbistan operasyonlarını yürüten CEB şirketinin %28’ini Heineken’e satacak. EBI, Heineken’in Efes Kazakistan’daki %28 hissesini alacak ve böylece Efes Kazakistan’ın tamamına sahip olacak. { EKONOMİ SERVİSİ}

bigPara.com