Abank satışında son iki hafta

Anadolu Grubu, AlternatifBank'ın (Abank) satışı konusunda sona yaklaştı. Anadolu Endüstri Holding İcra Başkanı Tuncay Özilhan, "Alternatifbank satışında iki hafta içinde anlaşma noktasına gelinecek ve sonucu kamuoyuyla paylaşacağız.

İSTANBUL - Anadolu Grubu, AlternatifBank'ın (Abank) satışı konusunda sona yaklaştı. Anadolu Endüstri Holding İcra Başkanı Tuncay Özilhan, "Alternatifbank satışında iki hafta içinde anlaşma noktasına gelinecek ve sonucu kamuoyuyla paylaşacağız. Herkesle ayrı ayrı müzakere ediyoruz" dedi. Bankanın satışıyla ilgili politikaların daha önce açıklandığını, bunun yüzde 50-50 ortaklık şeklinde olduğunu hatırlatan Özilhan, "Son açıklamamızdan bugüne bir farklılık bulunmuyor. Ancak pozitif yönde geliştiğini söyleyebilirim" diye konuştu.
McDonald's'ın Türkiye'de 20'nci yılını kutlaması nedeniyle düzenlenen toplantıda soruları da yanıtlayan Özilhan, birkaç yabancı bankayla görüştüklerini açıkladı. Yunan sermayeli Alfa'nın da adaylar arasında olduğunu ifade eden Özilhan, 'Akbank-Citi Group ortaklığının olumlu etkisi olur mu' sorusu üzerine, "Piyasanın belli değerleri, çarpan değerleri var. O çarpanları biz de alacağız" yanıtını verdi.
Buna karşın holdingin açıklamasında, Alternatifbank'ta ortaklık dahil her türlü stratejik işbirliği görüşmelerinin sürdüğü, ancak alınmış bir yönetim kurulu kararı olmadığı duyuruldu.
Hisseleri yükseldi
Buna karşın ortaklık açıklaması yüzünden Alternatifbank hisseleri günü yüzde 10.45 yükselişle 2.96 YTL'den tamamladı.
Geçen yıl McDonald's'ın Türkiye'deki tüm işletim ve restoran açma haklarını elde ettikten sonra geçen bu süreçten son derece memnun kaldıklarını söyleyen Tuncay Özilhan, "Bir yıllık performans ve finansal göstergeler doğru bir karar verdiğimizi gösteriyor. Bu işi daha da geliştireceğimize inanıyorum" dedi.
McDonald's Türkiye'nin geçen yıl satışlarını dolar bazında yüzde 28, YTL bazında da yüzde 21 arttırdığını vurgulayan Özilhan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Benzer performansı bu yıl da elde edeceğimizi düşünüyorum. 8 milyon dolara yakın EBITDA (Net finansal borçların faiz, vergi, amortisman öncesi kâra oranı) yarattık. Planladığımız rakamları tutturduk. Bu yıl 8 yeni restoran açtık. Ayrıca Bodrum restoranımızı tamamlayacağız. 2007 hedefimiz ise 10 yeni restoran. Böylece Türkiye'de toplam 100 restoranla hizmet vereceğiz."'Üreticimiz olmak için 50 milyon dolarlık yabancı sermaye geldi'
McDonald's Türkiye Genel Müdürü Sadi Fansa, McDonald's üreticisi olmak amacıyla 50 milyon doların üzerinde yabancı sermaye yatırımının Türkiye'de yapılmasına olanak sağladıklarını açıkladı. 65 bin üzerinde kişinin ilk iş deneyimini McDonald's restoranlarında yaşadığını söyleyen Fansa, "Bugün 2800'ü doğrudan doğruya McDonald's'ta olmak üzere tedarikçilerimizle birlikte 10 binin üzerinde kişiye iş imkânı sağladık" dedi. Fansa'nın verdiği bilgiye göre, McDonald's Türkiye'de 20 yıllık süreçte 375 milyon sandviç, 28 bin ton et, 35 milyon litre süt, 110 bin ton patates satışı yaptı.


McDonald's teftişe hazır
14 Kasım'dan itibaren McDonald's restoranları 'Açık Mutfak' haline geliyor. İki yıl önce uygun restoranlarda başlayan sistem tüm restoranlarda uygulanacak. İsteyenler, randevu alıp McDonald's'ın mutfaklarını gezebilecek. 'Açık mutfak' sisteminin Fransa, İngiltere, Almanya ve Uzakdoğu ülkelerinde uygulandığını belirten Sadi Fansa, "Artık Anadolu dahil 39 restoranımızda herkes mutfaklarımızı gezip, iş süreçlerimizi gözleyebilecek" dedi.