ABD bir yıl aradan sonra nihayet büyüdü

ABD bir yıl aradan sonra nihayet büyüdü
ABD bir yıl aradan sonra nihayet büyüdü

ABD büyüme verisinin ardından dünya borsalarında yüzde 1?lere varan yükselişler yaşandı.

WASHINGTON- Global krizden en ağır etkilenen ülkelerden ABD ekonomisi bir yıl sonra ilk kez yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 3.5 büyüdü. Reuters haber ajansı büyümeye ilişkin haberi, “ABD ekonomisi gayriresmi olarak son 70 yılın en derin resesyonundan çıktı” şeklinde duyurdu. Beklentiler ise ABD ekonomisinin temmuz ile eylül arasında yüzde 3.3 büyüyeceği yolundaydı.
ABD’de yılın üçüncü çeyreğinde görülen büyümenin, tüketici harcamalarının güçlenmesi ve konut sektöründe görülen yatırım artışından kaynaklandığı belirtiliyor. ABD’de tüketici harcamalarındaki artış yüzde 3.4 gelmesi olumlu olarak değerlendiriliyor. ABD’de yılın son çeyreğinde ise büyümenin yüzde 2 gelebileceği tahmini yapılıyor. ABD’de temel sorun teşvik paketinin tetiklediği büyümenin, paketin etkisini kaybetmeye başlamasıyla ülke ekonomisinin gelecek yıl ne kadar büyüyeceği yolunda.
Ekonomistler, büyümede 787 milyar dolarlık teşvik planının etkisi olduğunu belirtirken, planın sona ermesiyle büyümenin sona erebileceği endişesini taşıyorlar. Beklentiler, ABD’nin gelecek yıl ılımlı büyüme performansı göstereceği yolunda. ABD’de resesyonun bitişi Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu tarafından açıklanıyor. ABD ekonomisi, 2007 aralık ayında resesyona girmişti.

Borsalar ABD ile yükselişe geçti
ABD ekonomisinin bir yıl aradan sonra büyümeye geçmesi dünya borsalarına yükseliş olarak yansıdı. Verinin açıklanmasının ardından Avrupa borsalarında yüzde 1’leri aşan yükselişler gözlenirken, ABD borsaları ise açılışta yüzde 0,5-1 arasında yükseliş kaydetti. (Reuters, ap)