ABD Doları son 1.5 yılın en düşük seviyesinde

Çin Merkez Bankası'nın rezerv çeşitlendirmesi ile ilgili ifadeleri ve Almanya'da açıklanan ve Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faizlerinin önümüzdeki yıl artmaya devam edebileceğine işaret eden verinin ardından...

LONDRA - Çin Merkez Bankası'nın rezerv çeşitlendirmesi ile ilgili ifadeleri ve Almanya'da açıklanan ve Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faizlerinin önümüzdeki yıl artmaya devam edebileceğine işaret eden verinin ardından, dolar avro karşısında 1.5 yılın, yen karşısında ise üç ayın en düşük seviyelerine geriledi.
Sabah yüzde 1'in üzerinde artış kaydeden avro 1.3085 seviyesine kadar yükseldi. Bu seviye avronun Nisan 2005'ten beri gördüğü en yüksek nokta ve 2004'ün sonlarında kaydedilen tarihinin en yüksek seviyesinden ise sadece 6 cent aşağıda oluştu.
Dolar YTL'yi de vurdu
Bu arada dünya genelinde doların zayıf olması ve yatırımcıların kâr realizasyonuna gitmeleri Türkiye'nin de dahil olduğu gelişmekte olan piyasaların para birimlerini baskı altına aldı. Londra'daki Royal Bank of Scotland yetkilisi Lucy Bethell, 1.49'un tetiklenmesi halinde liranın 1.50'yi kırabileceğini söyledi.
Avrupa borsaları ise, avronun rekor çıkışı yüzünden dün yaklaşık yüzde 1 düşüş kaydetti. FTSeurofirst 300 endeksi gün içinde yüzde 1.3, İngiltere'nin FTSE 100 endeksi de yüzde 1 değer kaybetti.