ABD faiz artırımına devam sinyali verdi

ABD Merkez Bankası'nın (FED) 14 Aralık'ta yaptığı toplantının önceki gün yayınlanan tutanaklarına göre, FED, faizlerin enflasyonu aşağı çekmek için hâlâ çok düşük olduğuna inanıyor.

WASHINGTON - ABD Merkez Bankası'nın (FED) 14 Aralık'ta yaptığı toplantının önceki gün yayınlanan tutanaklarına göre, FED, faizlerin enflasyonu aşağı çekmek için hâlâ çok düşük olduğuna inanıyor.
FED 14 Aralık tarihinde gerçekleştirdiği toplantısında, altı ay içinde faizleri beşinci kez çeyrek puan artırarak yüzde 2.25'e yükseltmişti. Banka politika kurulunun 1-2 Şubat tarihinde yapacağı toplantıda da faiz artırımını sürdürmesi bekleniyor.
FED'in toplantı tutanaklarında yer alan "Bu önlemle bile, reel fon oranları hedefi, enflasyonu istikrarlı ve üretimi de potansiyelinde tutmak için bulunması gerekebilecek düzeyin altında kalıyor" ifadesi ile bu yılda da faiz artırımları olacağına ilişkin net sinyaller verildi.
'Faiz artırımı yolda' şeklinde yorumlanan açıklamanın ardından borsalar ve ABD Hazine tahvillerinin fiyatları geriledi.
FED tutanaklarında, "Bazı katılımcılar, enflasyonda yukarı yönlü risklerin artmasına yol açan etkenleri; son dönemde görülen doların değer kaybı, enerji maliyetlerindeki artış ve temeldeki verimlilik büyümesinde yavaşlama olasılığı olarak sıraladı" denildi.
Ancak tutanaklarda, "Sonuç olarak, temeldeki enflasyonun istikrara kavuşturulmasının karşısındaki riskleri halen dengeli olarak görüyorlar" ifadesi de yer aldı.
Finans piyasaları ve ekonomistler, bu tutanakların FED'in faizleri bir süre daha şu andaki düşük düzeylerinden kademeli bir şekilde artırmaya devam edeceği anlamına geldiği sonucunda birleşti.