ABD faizi piyasayı vurdu

Yurtdışı piyasalarda ortaya çıkan gelişmeler, dün hem borsayı hem Türk Lirası'nı vurdu. Yoğun hisse satışlarıyla borsa endeksi, 636 puan düşüşle günü 26 bin 936 puandan tamamladı.

İSTANBUL - Yurtdışı piyasalarda ortaya çıkan gelişmeler, dün hem borsayı hem Türk Lirası'nı vurdu. Yoğun hisse satışlarıyla borsa endeksi, 636 puan düşüşle günü 26 bin 936 puandan tamamladı. Yabancıların bono satıp döviz almaları nedeniyle dolar, Türk Lirası karşısında 2.5 YKr değer kazanarak 1.2910 YTL'den kapandı. Gösterge kâğıdı olan 27 Eylül 2006 vadeli tahvilin faizi ise 0.38 puan artışla yüzde 16.34'e yükseldi.
Piyasaların stand-by anlaşması ve reform yasalarına yönelik beklentilerinde, henüz istenen mesafenin kaydedilmemiş olması, yurtdışı piyasalardaki gelişmelerin önemini artırdı. ABD devlet tahvillerindeki faiz artışı, gelişmekte olan ülke tahvillerinde satış baskısı yarattı. Uzmanlar, ABD'de uzun vadeli faiz oranlarının artmasıyla Hazine tahvillerinin getirilerinin yükseleceğini, bunun da gelişmekte olan piyasa tahvillerine ilgiyi azaltacağını dile getiriyorlardı.
Nitekim, Brezilya tahvillerine gelen satışlar, dün yurtiçi piyasalara da yansıdı. Bir bankacı, uluslararası piyasaların haftaya düşüşle başladığını, bu düşüşün içeriye de yansıdığını belirtti. Günün en hareketli piyasalarından biri olan dövizde, yerli ve yabancı oyuncuların pozisyon kapatmalarıyla dolar, bankalararası piyasada YTL karşısında 1.2970'lere kadar yükseldi. ABD'nin uzun vadeli faizlerindeki yükselişin kaygı yarattığını, bu hareketin gelişmekte olan piyasalardan fon çıkışlarını da beraberinde getireceğini anlatan bir piyasa uzmanına göre, satış baskısı sürecek.
Yurtdışı piyasalara odaklı borsada, hisseler yüzde 2.31 oranında değer kaybetti. Endeksin bundan sonraki ilk destek seviyesi 26 bin 800 görünüyor.