ABD: Gerileme sona eriyor

ABD: Gerileme sona eriyor
ABD: Gerileme sona eriyor

ABD Merkez Bankası FED?in Başkanı Ben Bernanke?nin, ekonominin görünümünden daha umutlu olduğu öne sürülüyor. FOTOĞRAF: AFP

ABD ekonomisindeki gerilemenin sona erdiğini açıklayan Fed buna karşın faiz oranlarının uzun süre mevcut seviyelerini koruyacağını duyurdu

WASHINGTON - ABD Merkez Bankası (Fed), ABD ekonomisindeki gerilemenin sona erdiğini açıkladı. Ancak Fed, ekonomilerdeki toparlanmanın göstergesi olarak değerlendirilen faiz oranlarının  ise uzun süre mevcut seviyesi olan yüzde 0-0.25 aralığında kalacağını da duyurdu.
Fed’in 11-12 Ağustos’taki faiz belirleme toplantısının açıklanan tutanakları, Fed Başkanı Ben Bernanke ve yetkililerin, haziran ayı sonunda yaptıkları değerlendirmeyle karşılaştırıldığında ekonominin görünümü konusunda daha umutlu olduklarını ortaya koydu. Birçok Fed yetkilisinin ‘Aşağı yönlü risklerin azaldığını’ gördüğü belirtilen söz konusu tutanaklarda, ekonomik durgunluktan olumsuz etkilenen tüketici harcamalarının sonunda düzeldiği, konut piyasasının sağlamlaştığı ve imalat sektörünün istikrara kavuştuğu ifade edildi.

ABD’nin ihracatı iyileşecek
Diğer ülkelerin ekonomilerinin düzelmesinden ötürü ABD’nin ihracatının görünümünün iyileşeceği bildirilen Fed tutanaklarında, tüm bu unsurlar gözönüne alındığında ‘ekonomideki gerilemenin sona erdiği’ kaydedildi. Bu yıl yüzde 10’un üzerine çıkması beklenen işsizliğin tüketici davranışını etkileyebileceği uyarısında bulunan Fed yetkilileri, ekonominin bu yılın ikinci yarısından itibaren tekrar büyümeye başlayacağı tahminini yinelediler. Fed yetkilileri, ABD Başkanı Barack Obama’nın 787 milyar dolar tutarındaki vergi kesintileri ve artan hükümet harcamaları paketinin büyümeye yardımcı olacağını söylediler.
Geçen ayki toplantıda gösterge faizini yüzde 0-0.25 aralığında tutmaya karar veren Fed’in toplantı tutanaklarında, mevcut faiz seviyesinin düzelmenin sürmesine yardımcı olmak için muhtemelen ‘uzun bir dönem’ aynı kalacağı mesajı da verildi.
Fed ve ABD hükümeti, ABD ekonomisini teşvik etmek için geçen yılın sonundan bu yana bir dizi önlem aldı. Obama yönetimi şubat ayında 787 milyar dolarlık ekonomiyi teşvik planını onaylarken, geçen yıl ekim ayında finans sektörü için 700 milyar dolar tutarında Sorunlu Varlıkları Kurtarma Programı (TARP) devreye sokuldu.
Fed mart ayında, ekonomideki düzelmeyi ve borçlanmayı desteklemek amacıyla 1.2 trilyon dolar tutarında ABD Hazinesi tahvili satın alma programını açıkladı.

IMF: ABD 0.75 büyüyecek
Eylülde yüzde 5,25 olan gösterge faiz oranı ekonomik krizin derinleşmesiyle birlikte yapılan kesintilerin ardından geçen yıl aralık ayında yüzde 0-0,25 aralığına çekildi.
Uluslararası Para Fonu (IMF), ABD ekonomisinin gelecek yıl yüzde 0,75 oranında büyüyeceğini tahmin ediyor. (aa)