ABD havayollarında yabancıya sarı kart

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi, Bush yönetimi tarafından ve sivil hava trafiğinde yabancı yatırımcıların ağırlığını artırmaya yönelik yasa tasarısını 137'ye karşı 291 oyla reddetti.

İSTANBUL - Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi, Bush yönetimi tarafından ve sivil hava trafiğinde yabancı yatırımcıların ağırlığını artırmaya yönelik yasa tasarısını 137'ye karşı 291 oyla reddetti. New York Times gazetesinin haberinde söz konusu kararla yabancı yatırımcıların ve havayolu şirketlerinin Amerikan havayolu şirketlerini satın almalarının önüne geçildiği ifade edildi. Mevcut yasaya göre yabancılar bir Amerikan havayolu şirketinin yüzde 25'ten fazla hissesinin sahibi olamıyor ve yönetimini ele geçiremiyor.
Yönetimin hazırladğı tasarının reddi ABD'deki havayolu şirketlerinde yönetimi ele geçirecek oranda hisse almak isteyen Avrupalıları sıkıntıya sokacak. Ancak Bush yönetimi için her şey sona ermiş değil. Çünkü söz konusu yasa tasarısı, ekim ayında Senato'da yeniden görüşülecek.