ABD hükümetinin krizle savaşa ayırdığı para 4.7 trilyon doları buldu

ABD hükümetinin krizle savaşa ayırdığı para 4.7 trilyon doları buldu
ABD hükümetinin krizle savaşa ayırdığı para 4.7 trilyon doları buldu

Bush?un ardından Obama yönetimi de kurtarma paketlerine imza attı. FOTOĞRAF: AFP

ABD'ye bugüne kadar krizin maliyeti 4.7 trilyon doları buldu. Ancak ekonomistler bu maliyetin 23.7 trilyon dolara kadar yükselebileceğini öne sürüyor

WASHINGTON  - ABD’de krizin maliyeti federal hükümete şimdiye kadar 4.7 trilyon doları buldu. Ancak söz konusu bu maliyetin 23.7 trilyon doları bulabileceği tahmin edildi. Sorunlu Varlıkları Kurtarma Programı’ndan (TARP) kullandırılan fonların nasıl harcandığını denetlemekten sorumlu özel denetçi Neil Barofsky’nin Kongre için hazırladığı raporda, federal hükümetin, finans sektörüne yardım için ABD ekonomisinin yaklaşık üçte birine denk düşen miktarda 4,7 trilyon dolar tahsis ettiği belirtildi. Raporda, en kötü şartlar altında krizin maliyetinin hükümete 23,7 trilyon doları ya da her ABD vatandaşı için 80 bin doları bulabileceği öngörüsünde bulunuldu.
Federal hükümetin tahsis ettiği 4,7 trilyon dolar tutarındaki miktar, eski ABD Başkanı George Bush ve ABD Başkanı Barack Obama yönetimlerinin yanı sıra ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 2007 yılından itibaren hazırladığı 50 kadar program ve teşvik paketini kapsıyor.

Tahmin 24 trilyon dolar
Neil Barofsky’nin 23.7 trilyon dolar tutarındaki tahmini, hükümetten kaynak istemeye uygun bütün finans kuruluşlarının aynı zamanda alabilecekleri en fazla parayı istemesi durumuna dayanıyor. Söz konusu bu tahmin, ücretleri ve bazı programların yol açacağı diğer maliyetleri ise içermiyor.
Raporda Barofsky örneğin, mortgage devleri Fannie Mae, Freddie Mac ve konut kredisi veren 12 federal bankayı denetleyen Federal Konut Finansman Ajansı’nın (FHFA) maruz kalacağı maliyetin 6,8 trilyon doları bulabileceği tahmininde bulundu. Hükümetin karşı karşıya kalabileceği bu miktar, para piyasasında yatırım fonlarına destek için Hazine’nin eylül ayında açıkladığı 3,35 trilyon dolarlık programı da kapsıyor.
ABD yönetiminin toplam 700 milyar dolarlık TARP programının kurtarma paketinin başarısının, hükümetin ekonomiyi düzeltmek için gösterdiği çabalar bağlamında değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Neil Barofsky, yönetimi şeffaflık konusundaki önerilerini uygulamada ‘defalarca’ başarısız olmakla da eleştirdi. (afp)