ABD ile gündem enerji

ABD ile gündem enerji
ABD ile gündem enerji

İBB Başkanı Kadir Topbaş ABD Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri Nancy Pelosi yi Türkiye ye davet etti.

Türk Amerikan Birliği ile TUSKON'un ortaklaşa düzenlediği kongre büyük ilgi topladı. Kongrede enerji ticareti ana gündem oldu.

Türk Amerikan Birliği (TAA) ile Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Federasyonu’nun (TUSKON) ortaklaşa düzenlediği Türk Amerikan Kongresi Washington’da yapıldı.
Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Kongre etkinliklerinde Amerikan Kongresi’nden 8 senatör, 42 milletvekili ile Türkiye’den 15, Azerbaycan’dan 4, Kırgısiztan’dan 1 milletvekili yer aldı. Kongreye, Demokrat Parti California Milletvekili ve Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri Nancy Pelosi’nin de katılması dikkat çekti. Kongre’de ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan çok sayıda üst düzey bürokrat ve çeşitli ülkelerin ABD büyükelçilerinin yanı sıra İstanbul ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı, Trabzon Valisi ile Rize Pazar Belediye Başkanı da yer alan isimler oldu.
Kongre etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen panelde Türkiye’deki ‘enerji ticareti’ masaya yatırıldı. Panelde, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, eski ABD Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Dışişleri Bakanlığı Strateji Merkezi Başkanı Dr. Bülent Aras, İstanbul Ticaret Odası Enerji Komitesi Başkanı ve aynı zamanda TUSKON Yönetim Kurulu üyesi Ata Ceylan birer konuşma yaptı. Ayrıca, Türkiye, Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan başlıklı özel oturumlar da yapıldı.
Kongrenin açılışında konuşan, TAA Başkanı Faruk Taban, ABD genelinde yaptıkları çalışmaları anlatırken, Arkansas Senatörü Mark Pryor ise ABD ve Türkiye ilişkilerinin politikada olduğu kadar ekonomide de yükselerek ilerlediğini söyledi. Demokratik Parti’den New York Senatörü Kirsten Gillibrand, “Türkler, Amerikan ekonomisine ve kültürüne çok büyük katkıda bulunuyor. Türk Amerikan toplumu Türkiye ve Amerika arasındaki ticari ve politik ilişkilerin gelişmesinde önemli rol oynuyor” dedi. Önümüzdeki ay Türkiye’ye giderek Başbakan ve diğer görevlilerle görüşeceğini de söyleyen Gillibrand, “Bölgenin insan hakları ve demokrasi açısından gelişmesi ancak Amerika ve Türkiye arasındaki işbirliği ile sağlanabilecektir. İran konusunda farklı taktiklerimiz olsa da her iki ülkenin liderleri İran’ın nükleer silahlardan arınmasını istiyor” diye konuştu.
Kongreye katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, faaliyetlerinden dolayı TAA’yı kutlayarak, “Bu birlik, sadece ABD- Türkiye arasında değil. Diğer tüm Türki cumhuriyetlerle de önemli işler yapabileceğimizin bir göstergesidir” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın ise globalleşen dünyada güçlenen ekonomisi ile önemli hale gelen Türkiye’nin aynı başarıyı demokrasi ve özgürlükler konusunda gösteremediğini dile getirdi. Türkiye’nin enerji açığına da dikkat çeken Günaydın, bu problemin üstesinden ancak Türki cumhuriyetlerle işbirliği yapılarak gelinebileceğini söyledi.

Pelosi’yi davet etti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kongre esnasında ABD Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri Nancy Pelosi ile görüşme yaptı. Pelosi ile geçen yıl Baltimore’da tanıştığını ifade eden Topbaş, Pelosi’nin kendisine “Beni bir Türk dostu olarak kabul edin” dediğini söyledi. Topbaş, Pelosi’yi İstanbul’a devet ettiğini de belirtti.

bigPara.com