ABD korkusu yine Türkiye'yi vurdu

ABD ekonomisine ilişkin son açıklanan verilerin büyümeye ilişkin kaygılar yaratması yine Türkiye'nin de dahil olduğu gelişmekte olan ülkelerden para çıkışına neden oldu.

İSTANBUL - ABD ekonomisine ilişkin son açıklanan verilerin büyümeye ilişkin kaygılar yaratması yine Türkiye'nin de dahil olduğu gelişmekte olan ülkelerden para çıkışına neden oldu. ABD'de son açıklanan verilerin stagflasyon (durgunluk artı yüksek enflasyon) ve resesyon (durgunluk) beklentilerini kuvvetlendirmesi yüzünden önceki gün akşam ABD'de dolar/YTL kuru 1,4900 YTL seviyesine yükseldi. Dün Türk piyasalarının da bu yüzden olumsuz açıldığı gözlendi.
Yabancı satıyor
Gün içinde 1,4900 YTL'yi zorlayan dolar kuru günü 1.7 YKr artışla 1.4780 YTL'den tamamladı. Dövizi izleyen bono piyasasında ise gösterge tahvil olan 16 Temmuz 2008 vadeli tahvilin faizi 0.45 puan yükselişle yüzde 19.68 seviyesine çıktı. İMKB ise günü 470 puan değer kaybıyla 36.651 puandan kapattı.
Yabancı yatırımcıların başta Türkiye ve Güney Afrika'da olmak üzere gelişmekte olan ülkelerdeki portföylerini biraz küçülttüğünü belirten bir bankacı, "Dün yabancıların dövizdeki alımlarıyla kurlar yükseldi. Zaten önceki gün Türkiye kapandıktan sonra açık olan ABD'de New York Borsası'nda işlem gören YTL dolar karşısında 1.4900'a kadar gerilemişti. Piyasa bu yüzden zaten yüksek açıldı. Yabancıların alımları milyar dolarlar seviyesinde değil, ancak son iki gündür dikkat çekici boyutlara ulaşmış durumda. Bono piyasasında ise yabancı işlemi yok denecek kadar az. Ancak kurlardaki yükseliş yüzünden bono faizlerinde de sınırlı çıkış yaşanıyor" yorumu yaptı.
İMKB'de ise kısa vadeli trendlerin zayıfladığını söyleyen borsacılar, 37.500-38.000 puan aşılmadan çıkıştan bahsedilemeyeceğini ve borsada bir süre daha satış baskısının devamının beklendiğini öne sürdü.