ABD: Kübalı giremez

45 yıldır Küba'ya uyguladığı ekonomik ambargoya rağmen Fidel Castro'yu devirmeyi beceremeyen Bush yönetimi, her türlü silahı kullanıyor.

MEXICO CITY - 45 yıldır Küba'ya uyguladığı ekonomik ambargoya rağmen Fidel Castro'yu devirmeyi beceremeyen Bush yönetimi, her türlü silahı kullanıyor. 'Üzerimizden gelir sağlayacak' gerekçesiyle bir ayağı
Amerika'da yapılacak dünya beyzbol turnuvasına Küba'nın katılımını önlemeye çalışan Washington, en son ABD-Küba Ticaret Konseyi'nin iki ülkeden petrol uzmanlarını buluşturan toplantısının, 'ABD'lilerin Kübalılara hizmet etmesi yasadışı' gerekçesiyle Meksika'daki bir Amerikan otelinde düzenlenmesini engelledi.
'Kübalı McDonald's da yiyemez mi?'
Mexico City'deki Sheraton otelinde önceki gün başlayan 'ambargonun kaldırılmasının yararları'nın tartışıldığı üç günlük toplantı, otel yöneticilerinin Kübalı katılımcılardan 'ABD yasaları ihlal edildiği için' otelden çıkmalarını istemesiyle ilk gününde bölündü. 16 kişilik Küba heyeti, ödedikleri kişi başına 128 dolarlık üç gecelik ücret iade edilmeksizin apar topar çıkarılırken, toplantıya Meksikalı bir işletmeciye ait olan Colon Mission Reforma Hotel'de devam edildi. Otel yönetimi olayla ilgili yorum yapmazken, Konsey Başkanı Kirby Jones, ABD yönetiminin Sheraton'ın sahibi ABD'li Starwood Hotels&Resorts Worldwide Inc.'a telefon edip baskı yaptığını söyledi. Meksika'daki ABD elçiliği olayı doğrulamasa da, 'ABD yasalarının, Amerikan gerçek ve tüzelkişilerinin, Kübalı gerçek ve tüzelkişilere hizmetini yasakladığı'nı duyurdu. Jones ise buna "O zaman hiçbir Kübalı dünyadaki hiçbir Amerikan otelinde konaklayamaz ve McDonald's'tan hamburger alamaz" diye çıkıştı.
Küba heyetinin başkanı olan Küba Temel Sanayi Bakan Yardımcısı Ruben Perez ise müdahalenin "adaletsiz, insanlık ve mantık dışı olduğunu" belirtti. Meksika, 1996'da ülkedeki şirketlerin Amerikan ambargosuna uymasını yasaklayan bir karar almıştı. (ap, aa)