ABD, Küba'ya yönelik ticari yaptırımları kaldırıyor

ABD, Küba'ya yönelik ticari yaptırımları kaldırıyor
ABD, Küba'ya yönelik ticari yaptırımları kaldırıyor
Obama yönetimi, Amerikalıların Küba'ya seyahat etmelerini ve yatırım yapmalarını engelleyen bazı kısıtlamaların 21 Eylül itibariyle kaldırılacağını açıkladı

RADİKAL - ABD Hükümeti, Küba'yla ilişkilerin normalleştirilmesi kapsamında ekonomik ambargoları hafifletecek ve Amerikalıların ülkeye ticaret ve turizm amacıyla seyahat etmelerini kolaylaştıracak yeni kararlar aldı.

ABD Hazine ve Ticaret bakanlıklarından yapılan duyuruya göre, Amerikalıların Küba'da ticaret yapmasını ve ülkeye seyahat etmelerini engelleyen bazı yasal kısıtlamalar, 21 Eylül itibariyle tarih olacak.

Hazine Bakanı Jack Lew, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, yeni kuralların iki ülke arasındaki ticari ilişkileri güçlendireceğini belirterek, "Bugünkü açıklama, Obama yönetiminin Kübalılar için desteklediği yapıcı değişimlere yönelik kararlılığını ortaya koyuyor. Yıl içinde uygulamaya konan önceki düzenlemelere dayanan bu yasal değişiklikler, seyahat, telekomünikasyon- internet hizmetleri, ticari operasyonlar ve banka havalelerine yönelik yaptırımları daha da azaltacak. Daha güçlü ve şeffaf bir ABD-Küba ilişkisi, hem Amerikalılar hem de Kübalılar için ekonomik fırsatlar yaratabilir" değerlendirmesini yaptı.

Amerikalıların yıllardır komünizmle yönetilen Küba'da iş yerleri açmasına olanak sağlayacak yeni düzenleme, Küba pazarına girmek isteyen birçok Amerikan firmasını sevindirdi. Bununla birlikte, başta tarımsal ürünlerin satışına yönelik kısıtlamaların korunması ve diğer sektörel yaptırımlar, Mc Donald's ve Starbucks gibi şirketleri bir süre daha Küba'dan uzak tutacağa benziyor.

Ancak, Küba'ya yaklaşık yarım asır liderlik eden Fidel Castro'nun oğlu Alex Castro'nun geçtiğimiz günlerde, ABD'li fast-food ve içecek devleri Mc Donald's ile Coca Cola'nın ülkeye yakın zamanda gelebileceğini ifade ederek, "Coca Cola ve Mc Donald's Küba'da memnuniyetle karşılanır. Bizler komşuyuz ve burada bir Coca Cola fabrikası açılabilir" yorumunda bulunması dikkati çekmişti.
Bu arada, söz konusu kısıtlamaların kaldırılması için seçilen tarihin Papa Franciscus'un ABD ve Küba ziyaretlerine denk gelmesi önemli bir ayrıntı olarak nitelendirildi. ABD ve Küba arasındaki normalleşme sürecini başlatan tarihi anlaşmaya aracılık eden Papa Franciscus, 19 Eylül Cumartesi varacağı Küba'nın ardından 22 Eylül Salı günü ABD'ye geçerek, başkent Washington'daki temaslarına başlayacak.
Öte yandan, Küba'nın Washington'a atadığı yeni Büyükeçlisi Jose Cabanas, bugün itibariyle resmi olarak görevine başladı.
AA

bigPara.com