ABD piyasaları salladı

ABD ekonomisinin gelişmekte olan piyasalarda yarattığı sarsıntı giderek derinleşiyor. Önceki gün açıklanan ve ABD'de cari açığın finansmanında gösterge niteliği taşıyan net sermaye girişlerinin 91.5 milyar dolara kadar yükselmesi, paranın yönünü de göstermiş oldu.

İSTANBUL - ABD ekonomisinin gelişmekte olan piyasalarda yarattığı sarsıntı giderek derinleşiyor. Önceki gün açıklanan ve ABD'de cari açığın finansmanında gösterge niteliği taşıyan net sermaye girişlerinin 91.5 milyar dolara kadar yükselmesi, paranın yönünü de göstermiş oldu.
Nitekim, dış ticaret açığı sürekli büyüyen ve global sermayeyi daha fazla çeken ABD'de açıklanan her veri, gelişmekte olan piyasalarda mini depremler yarattı. ABD tahvillerine gelen satış ve buna bağlı faiz artışıyla başlayan endişe, dün borsada 1215 puanlık çöküşe neden oldu. Hisse senetleri yüzde 4.58 değer kaybetti, endeks 25 bin 331 puana geriledi. Hisselerin üç günlük değer kaybı yüzde 8'i aştı.
Hafta başından beri güç kaybeden borsada endeks, ocak ayı seviyesine indi. 7 Ocak'ta 25 bin 308 puanı gören borsa, 17 Aralık rüzgârını da arkasına aldıktan sonra sürekli tırmanış kaydetti. Kâr realizasyonlarıyla zaman zaman düzeltme yapan endekste, son üç gündeki satış baskısıyla ortaya çıkan kayıp 2 bin 241 puanı buldu. Bir süredir beklentisizlik nedeniyle yükselemeyen borsa, IMF ile stand-by anlaşmasının bir türlü imzalanmamasından, imza için önşart olan yasal düzenlemelerin gerçekleştirilmemesinden ve çok parlak çıkmayan bilançolardan rahatsızdı. Bu nedenle global piyasalardaki olumsuz gelişmeler, birkaç haftadır yükselemeyen piyasayı daha kolay vurdu. 26 bin 500 desteğini önemli bulan ve tepki alımlarıyla bu seviyeden yukarı dönen borsa, dün destek seviyelerine tutunamadı. İMKB gün içinde en düşük 25 bin 257 puanı gördü, işlem hacmi 1.2 milyon YTL oldu.
Dolar 2.3 YKr yükseldi
Döviz piyasasında da talebi besleyen, kuru 1.3330 YTL'ye yükselten tek bir kaygı var. "Kısa vadeli portföy yatırımları, gelişmekte olan piyasalardan çıkıyor mu?" ABD'nin en fazla sermaye çeken ülke olmaya devam etmesi, bu ülkeye fon girişini artıracak faiz yükselişi, piyasalarda kaygıları güçlendiren gelişmeler. Dün de YTL karşısında tırmanışını sürdüren dolar, 2.3 YKr artış kaydetti.
Doların YTL karşısındaki üç günlük artışı ise 6.7 YKr'yi buldu. Geçen haftaki faiz indirimiyle düşüşe geçen bileşik faizlerde de artış vardı. Gösterge kâğıdı 27 Eylül 2006 vadeli tahvilde faiz 0.49 puan artışla yüzde 16.78 oldu.
ABD'nin 2004 yılı cari açığı ise 665.9 milyar dolar ile rekor kırdı. Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, geçen yılın son çeyreğinde cari açığın 187.9 milyar dolar olduğu belirtildi. Bu durumda 2003 yılını 530.7 milyar dolarlık açıkla tamamlayan ABD'nin cari açığı, geçen yıl yüzde 25.5 artışla 665.9 milyar dolara ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmış oldu.