ABD: Resesyondan çıkış birkaç yıl sürer

ABD: Resesyondan çıkış birkaç yıl sürer
ABD: Resesyondan çıkış birkaç yıl sürer

ABD Başkanı, Resesyon yüzünden işini kaybeden 8 milyon kişiye iş bulmak zaman alacak dedi. FOTOĞRAF: AP

ABD Başkanı Barack Obama, ülke ekonomisinin resesyondan tamamen çıkabilmesi için birkaç yıl geçmesi gerektiğini söyledi

SEATTLE - ABD Başkanı Barack Obama, ülke ekonomisinin resesyondan (durgunluk) tamamen çıkmasının birkaç yıl süreceğini söyledi. Kasım ayında yapılacak Kongre seçimleri için düzenlenen seçim kampanyası kapsamında Seattle’ı ziyaret eden Obama, burada yaptığı konuşmada, “Gerçek şu; bu resesyondan tamamen çıkmamız birkaç yıl sürecek. Resesyonda işlerini kaybeden 8 milyon işsize iş bulmak zaman alacak” dedi.
“Herhangi bir aday size başka türlüsünü söylüyor, hızlı sonuç alacağı sözünü veriyorsa bilin ki o sadece sizin oylarınıza göz dikmiştir” diyen Obama, Cumhuriyetçileri ‘aldırmazlık ve korku yaymakla’ suçladı. Kasım ayında yapılacak Kongre seçimleri yaklaşırken, küresel krizden sonra resesyondan çıkan ABD ekonomisinin toparlanmasının hız kesmesi ve yüzde 9.5 seviyelerindeki işsizlik oranı, Obama ve Demokrat Parti önündeki en önemli engeller olarak görülüyor.
Kongre seçimleri, Barack Obama ve Kongre’yi kontrol eden Demokratlar için bir referandum olarak değerlendiriliyor.

‘Fannie ve Fredie için yeni model
ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, devletin konut finansmanı alanında oynadığı rolde ‘köklü değişiklikler’ yapılması gerektiğini ancak mortgage alanında bazı garantiler sunmaya devam edileceğini söyledi. Konut kredisi finansmanı alanında faaliyet gösteren Fannie Mae ve Freddie Mac’in tekrar nasıl işler hale geleceği konusunda bir konferans düzenleyen Geithner, ABD konut sektörünün liderlerinin 10.7 trilyon dolarlık mortgage piyasasında yapılabilecek reformlar konusunda fikirlerini aldı.
ABD yönetimi ülkede konut kredisi finansmanı sağlayan en büyük iki şirket olan Fannie ve Freddie’ye, iflas etmelerini önlemek amacıyla el koymuştu. Geithner dün yaptığı konuşmada “Etkin bir sistemin nasıl hayata geçirileceği konusunda fikir birliği henüz yok. Fakat bu yönetim köklü değişiklik isteyenlerin yanında olacaktır” dedi.
İki yıl önce Bush yönetiminden aldıkları 150 milyar dolarla ayakta duran Fannie ve Freddie’nin büyüme ve kârı hedefleyen tutumları, 2007-2009 finansal krizinin oluşmasına katkı yapmıştı. Ancak şirketlerin elindeki geniş kaynaklar krizin yayılmasını da engelleyici rol oynamıştı.
Aldıkları devlet yardımından sonra konut kredisi pazarında daha da büyüyen Fannie ve Freddie, Federal Konut Yönetim Kurumu ile birlikte ABD’de konut kredisi finansmanın yüzde 90’ını sağlıyor. (aa/ reuters )


    ETİKETLER:

    ABD

    ,

    Reuters