ABD sarsıntısı devam etti

ABD Merkez Bankası'nın (FED), gösterge faizlerini 25 baz puan artırarak yüzde 2.75'e yükseltmesinin ardından yaptığı 'enflasyon baskısının arttığı gözlemlenmektedir' açıklaması, doların avro karşısında son bir ayın en yüksek seviyesine yükselmesine neden oldu.

İSTANBUL - ABD Merkez Bankası'nın (FED), gösterge faizlerini 25 baz puan artırarak yüzde 2.75'e yükseltmesinin ardından yaptığı 'enflasyon baskısının arttığı gözlemlenmektedir' açıklaması, doların avro karşısında son bir ayın en yüksek seviyesine yükselmesine neden oldu. Açıklamanın, haziran ayındaki FED toplantısında daha yüksek bir faiz artırımı anlamına geldiğini düşünen piyasalar dolar almaya başladı. Uluslararası döviz piyasasında avro karşısında 1.2984'e kadar yükselen dolar, YTL karşısında da bankalararası piyasada 1.3750'ye kadar tırmandı. Açıklama gelişmekte olan piyasalarda endişeleri artırdı. Dış borsalara gelen satışlar, İMKB'ye de yansıdı. Gün içinde 24 bin 158 puana kadar gerileyen borsa, günü 778 puan düşüşle 24 bin 439 düzeyinden kapattı.
Enflasyon kaygısı
Yabancı talebiyle yükselen dolar, serbest piyasada 3.4 YKr artışla 1.3670 YTL oldu. Avro ise 2.2 YKr artarak 1.7800 YTL'ye yükseldi. Kurdaki hareket, bono piyasasının gösterge kâğıdı 27 Eylül 2006 vadeli tahvil, önceki kapanışına göre 0.57 puan artışla yüzde 17.81'den kapandı. ABD'de önceki gün açıklanan üretici fiyat endekslerinin ardından dün de tüketici fiyatları endeksi açıklandı.
ABD tüketici fiyatları çekirdek endeksi beş ayın en büyük artışını gösterdi. Enflasyon tedirginliğini güçlendirebilecek bu verilerle birlikte FED'in enflasyonu kontrol altında tutmak için faiz artışlarını hızlandırabileceği yorumları da çoğaldı. Söz konusu açıklamaların ardından 10 yıllık ABD Hazine tahvillerinin faizi 4.52'den 4.64'e kadar yükseldi. Piyasaların dış piyasalardaki gelişmelere endeksli olduğunu söyleyen bir bankacı, Devlet Bakanı Babacan'ın CNN Türk'te yayımlanan açıklamalarını yön göstermesi açısından önemli ancak 'gecikmiş' olarak değerlendirdi.