ABD tahmini büyümenin de üstüne çıktı

ABD tahmini büyümenin de üstüne çıktı
ABD tahmini büyümenin de üstüne çıktı
Amerika Birleşik Devletleri, yılın ikinci çeyreğinde büyüme beklentilerinin de üstüne çıkarak iyi bir izlenim oluşturdu. İşsizlik maaşına başvuruların da gerilemesi dikkat çekti.

RADİKAL- Amerika Birleşik Devletleri , yılın ikinci çeyreğinde yüzde 3,7 büyüyerek beklentilerin üzerinde bir performans sergiledi ve Fed(Federal Reserve System)'in faiz artırımı için şartların uygun seyretmeye devam ettiğini gösterdi.

ABD Ticaret Bakanlığı Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) tarafından yapılan açıklamaya göre, ülkede ikinci tahminlerle GSYH 2.çeyrekte yüzde 3,7 artış gösterdi.

Gıda ve Enerji haricinde mallar ve hizmetlerin satın alımı sırasında oluşan enflasyon oranını gösteren çekirdek PCE yüzde 1,8 artış ile tahminlerin üzerine çıktı. Piyasalarda da artışın yüzde 1,8 seviyesinde kalacağı görüşü oluşmuştu.

Tüketici harcamaları için beklenti ise yüzde 3,1 artış yönündeydi. Aynı dönemde yerel alım fiyatları yüzde 1154, zincir ağırlıklı alım fiyatları yüzde 2,1 arttı.

İŞSİZLİK BAŞVURULARI GERİLEDİ

Öte yandan ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları beklenenden daha düşük bir performans gösterdi. ABD Çalışma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 22 Ağustos ile sona eren haftada işsizlik maaşı başvuruları piyasalarda beklenti başvuruların 2 bin düşüşle 274 bin olacağı yönündeydi fakat önceki haftaya göre 6 bin kişi azalarak 271 bine geldi.

Özellikle istihdamdaki iyileşmenin desteğiyle hane halkı harcamalarındaki artış, konut fiyatlarındaki yükseliş ve yakıt giderlerindeki düşüşün, Nisan - Haziran ayları arasındaki ekonomideki güçlenmeyi arttırdığı düşünülüyor.

bigPara.com