ABD tarihinin en büyük mali dolandırıcısı Madoff'a 150 yıl hapis

ABD tarihinin en büyük mali dolandırıcısı Madoff'a 150 yıl hapis
ABD tarihinin en büyük mali dolandırıcısı Madoff'a 150 yıl hapis

Bernard Madoff (solda), daha önceki duruşmalarda suçunu kabul etmiş ve pişman olduğunu söylemişti.

Yatırımcılardan 'yüksek gelir vaadi'yle topladığı 65 milyar doları buharlaştıran Madoff 150 yıl hapis cezasına çarptrıldı

NEW YORK - Yatırımcıları ‘sürekli yüksek gelir’ vaadiyle aldatarak 65 milyar dolarlarını buharlaştıran eski Nasdaq Borsası Başkanı Bernard Mudoff, dolandırıcılıktan 150 yıl hapse mahkûm edildi. ABD bölge mahkemesi hâkimi Denny Chin’in başkanlığındaki mahkeme, ülke tarihinin en büyük mali dolandırıcılığıyla ilgili kararını dün verdi.
150 yıl hapis kararı Madoff’un yüzüne karşı okunurken, büyük bölümünü dolandırılmış yatırımcıların oluşturduğu izleyicilerden büyük bir alkış koptu. Madoff’un bu sırada elleriyle yüzünü gizlemeye çalıştığı gözlendi. Cezanın Madoff’un ilerlemiş yaşına rağmen 150 yıl gibi en üst sınırdan belirlenmesinde hâkimin gelecekteki  dolandırıcılara da gözdağı verme isteği de etkili oldu. Madoff geçtiğimiz hafta da 171 milyar dolar para cezasına çarptırılmıştı.

Hiç yatırım yapmamış
Dolandırıcılığı ortaya çıkıncaya kadar Wall Street’in efsanevi ismi olarak tanınan Madoff, yatırımcılarına ‘sürekli ve yüksek gelir’ vaat ederek topladığı paraları, daha önceki müşterilerine getiri olarak dağıtıyordu. Ancak ‘Ponzi yöntemi’ olarak bilinen sisteme taze para girişi azalınca Madoff  vaatlerini yerine getirmekte zorlanmaya başlamıştı.
Madoff işin sürdürülemez hale geldiğini anlayınca iki oğluna yıllardır süren dolandırıcılığı itiraf etmiş, onların da polise başvurması  üzerine tutuklanmıştı. Soruşturma sırasında Madoff’un topladığı paralarla hiç yatırım yapmadığı ve yalnızca yenilerden gelen kaynağın büyük bölümünü eski müşterilerine dağıttığı ortaya çıkmıştı. Paranın kalan kısmıyla lüks hayat yaşayan Madoff Long Island ve Florida’daki golf kulüpleri için 1 milyon dolar üyelik aidatı ödemişti.

Kurbanlar çok ünlü
Madoff’un en büyük kurbanı 1 milyar dolar ile HSBC. İspanya’nın en büyük bankası Santander’in müşterileri deMadoff’a  3.1 milyar dolar kaptırmış. Fransa’nın en büyük bankası BNP Paribas (470 milyon dolar)  ikinci büyük bankası BBVA (400 milyon dolar), dördüncü büyük bankası Natixis de (605 milyon dolar)  Madoff’ta para batıranlardan.
Ünlü hedge fon şirketi Man Group (360 milyon dolar),  Reichmuth & Co (329,1 milyon dolar)adlı yatırım bankası da Madoff’e para kaptıranlardan. Japonya’nın en büyük aracı kurumu Nomura (302 milyon dolar), İtalyanın ikinci büyük UniCredit SpA (75 milyon Avro) da ünlü dolandırıcının kurbanlarından,.
ABD Kongresi’nin üst kanadı Senato’nun en varlıklı üyelerinden New Jersey eyaletinden Senatör Frank Lautenberg’in ailesinin vakfı, Boston merkezli emlak şirketi Boston Properties’in sahibi emlak zengini Mortimer Zuckerman, 1986 Nobel Barış Ödülü sahibi Elie Wiesel’in vakfı ile ünlü sinema yönetmeni Steven Spielberg’in yardım kuruluşu da ABD tarihinin en büyük mali dolandıcılık olayının kurbanları arasında bulunuyor. (afp)