ABD-Türkiye pirinç savaşı

Türkiye, pirinç ithalatı konusundaki düzenlemelerini Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) şikâyet eden ABD ile ikili görüşmelerde anlaşamadı.

ANKARA - Türkiye, pirinç ithalatı konusundaki düzenlemelerini Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) şikâyet eden ABD ile ikili görüşmelerde anlaşamadı. ABD, konunun kurulacak panelde değerlendirilmesi için 6 Şubat'ta DTÖ'ye bavşurdu. Edinilen bilgiye göre, böylece ABD ile Türkiye arasında en az altı ay sürmesi beklenen, DTÖ bünyesindeki hukuk savaşı başlamış oldu.
ABD, pirinç ithalatı ile ilgili alınan önlemler konusunda, Türkiye'yi 2 Kasım'da DTÖ'ye şikâyet etmişti. DTÖ'de, öncelikle 'anlaşmazlıkların halli' mekanizması kullanılarak danışma süreci başlatılmış ve 60 günlük sürede tarafların görüşerek sorunu çözmesi için temaslar yapılmıştı. Ancak 2005 yılı aralık ayında, Türkiye'den Cenevre'ye giden Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) yetkililerinden oluşan heyetin ABD yetkilileri ile DTÖ bünyesinde yaptığı görüşmelerden bir sonuç çıkmadı.
Konu, ABD tarafından, Türkiye-ABD Ticaret ve Yatırım Konseyi'nin dört yıl aradan sonra 24 Ocak'ta Ankara'da yapılan toplantısında da gündeme getirildi. Görüşmede, ABD yetkilileri, "Bundan sonra ABD'nin pazara giriş konusunda daha etkin politikalar izleyeceğini, bu konuyu hukuki zeminde takip edeceklerini" kaydetti. ABD'nin DTÖ nezdinde panel sürecinin başlamasına ilişkin başvuruyu 6 Şubat'ta yaptığı belirtilirken, yazının da Türkiye'ye iletildiği kaydedildi.