"ABD, Türkiye ve İran'ın altın oyununu bozuyor"

"ABD, Türkiye ve İran'ın 
altın oyununu bozuyor"
"ABD, Türkiye ve İran'ın 
altın oyununu bozuyor"
ABD, İran'la ticaret yasağına kıymetli madenleri dahil edecek. Böyle bir karar, İran'dan aldığı doğalgazı altın olarak ödeyen Türkiye'yi de zora sokacak.

EKONOMİ SERVİSİ

ABD İran’a karşı yeni ticaret yaptırımlarına hazırlanırken bunların 'kıymetli madenleri' de kapsayacağı bildiriliyor. Reuters’ın haberine göre üst düzey bir Senato yetkilisi, adı açıklanmamak kaydıyla yaptığı açıklamada, yeni yaptırımların “ Türkiye ’nin İran’la doğalgaza karşılık altın oyununu bozacağını” söyledi.

İran, ABD yaptırımları nedeniyle Türkiye’ye verdiği gaz karşılığındaki alacaklarını transfer edemiyor. Tahran bu nedenle Türkiye’nin TL olarak yatırdığı bedelleri altına çeviriyor. ABD’nin İran’ın global ticaretini kısmak için enerji, deniz taşımacılığı ve maden alanlarındaki yaptırımları genişleten yeni önlemlerin, savunma politikası yasa taslağı içinde yakında Senato’ya gelmesi bekleniyor. Bir yıl önce yürürlüğe giren ve İran’ın petrol gelirlerinde ciddi düşüşe neden olan yaptırımları daha da genişletecek olan yeni önlemlerin amacı, İran’ı silah yapımında kullanabileceği zenginleştirilmiş uranyum elde etme çalışmalarını durdurmaya zorlamak. İran ise nükleer silah hedefini reddediyor.

 

'BANKACILIK SİSTEMİNDEN DIŞLANACAK'

Kaynak, içeriği henüz açıklanmayan yaptırımların, İran ile diğer malların yanı sıra metalürjik kömür ve kıymetli maden ticaretini de kapsayacağını söyledi. Demokrat Parti senatörü Robert Menendez ile Cumhuriyetçi Senatör Mark Kirk’ün hazırladığı tasarı deniz taşımacılığı, limanlar, gemi inşası ve yeni enerji türlerini kapsayan sektörlerde İran ile işlem yapan yabancı bankaların Amerikan finans sisteminden dışlanmasını öngörüyor. Menendez, “Şu andaki çabalarımızın önemli bölümü, enerji deniz nakliyatı ve bu gibi başka kolay yayılabilecek sektörlere yönelik” dedi. Yeni pakette, İran hükümeti ile ilişkisinden dolayı kara listeye alınmış kişi veya kurumlarla işlem yapmak da yasaklanıyor. Kaynak, “Yasanın hedefi İran’a uygulanan ekonomik yaptırımları fiilen bir ticaret ambargosu düzeyine getirerek bu ülkenin ekonomisinin çöküşünü hızlandırmak” dedi.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/110973311097336

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  VİZYONSUZLUK SARMALAMIŞ ÜLKEMİ - Sedat Gürsel

  AKP Türkiye'de 10 yıldır seçmene yedirdiği kasaba kurnazı siyaset anlayışını, uluslararası arenada da yedirebileceğini düşünmesi, kadrolarının düşündüğümüzden de çapsız ve vizyonsuz oluşuyla açıklanabilir. Bu durumda Recep Bey'in BM'den Mısır'a ve hatta Davos'a kadar aslında kendi seçmenine yaptığını düşündüğümüz konuşmaları, gerçekten uluslararası camiaya yapıyorsa, Türkiye sıfır diplomasiyle yönetiliyor demektir ki, o halde acınacak haldeyizdir.

  Oyun - kemal.özg.

  Desenize AKP iktidarının cari açığı bir anda 3 misli artacak.Artık silme baştan da yapamaz acemi Sultan.Yandaşa kaynak ayırmaktan kesse bir türlü,kesmeyip halkın cebine güncellemeler ile yüklense bir türlü.Ufukta seçimlerde var.

  "Muhteşem Yüzyıl Belgeseli"... - serseriser

  Üç kıtada fetihler yapmış Osmanlı'nın torunları olarak 4. kıtayı da alabilseydik, bugün ABD İran'la ticaretimize karışamazdı... Atlantiği aşıp Amerika'yı topraklarımıza katamadıysak, bu acizlik 30 yıl at sırtında fetihler yapan Süleyman'ın değil, yüzme bilmeyen atının suçudur...

  Kervan yürür - mataman

  Türkiyenin dis ticareti hizla artiyor, tabiiki komsu ülkeler ile ticaret yapacak. Sonuc olarak it ürür kervan yürür

  Iran - beardfish

  Türkiye Dogalgazda Alternatiflere bakmaya basladı bile. Artık Türkiye Iranı Uluslararası ortamda zor Destekler. Iran bence hata yaptı.

  Altin Gaz - Ari Zerdüst

  ABD,dolarla olmasi gereken ticaretin altin ile yapilmasina müdahale edecek görünüyor. Türkiyenin hali ne olacak bilinmiyor.Her yanini ABD,Israil ve AB ye baglamis caresizlik icinde kivranirken ABD ve Israile kafa tutma iside cok komik olsa gerek.Bu ac tavugun kendini dari ambarinda görmesini andiriyor.Yinede Basbakan "ben ortadogunun lideriyim" demesi de baska bir tezatlik.Kürtler hakaret edip tehdit etmekle nasil ortadogu lideri olunuyorsa onu da Erdogana sormak lazim.