'ABD vatandaşlığını alın'

Başbakan Tayyip Erdoğan, ABD'deki Türklerin ABD vatandaşlığı almalarını ve Amerikan siyasi hayatına daha çok katılmalarını istedi.

SAN FRANCISCO - Başbakan Tayyip Erdoğan, ABD'deki Türklerin ABD vatandaşlığı almalarını ve Amerikan siyasi hayatına daha çok katılmalarını istedi. ABD'deki temasları çerçevesinde, San Francisco'daki Türk-Amerikan İş İlişkileri Derneği (TABC) tarafından Fairmont Oteli'nde düzenlenen toplantıya katılan Erdoğan, Kaliforniya çevresinde yaşayan Türk işadamlarına bir konuşma yaptı.
Başbakan Erdoğan, "Sizlerin ABD'de özellikle Türkiye'ye hasım lobilerin en aktif olduğu bölgede yaşamanın güçlükleriyle karşı karşıya olduğunuzu biliyorum. Türkiye karşıtı lobilerin ülkemiz aleyhindeki faaliyetlerinin engellenmesi ve dengelenmesi için örgütlü olarak birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmemiz şarttır. ABD, bünyesinde barındırdığı topluluklara, bütünlük içerisinde hareket ettikleri takdirde, aslında geniş imkânlar sunmaktadır. Şüphesiz bütünlük içerisinde hareket, birlik ve beraberlik içerisinde örgütlenmekten ve yerel koşullara uyum sağlamaktan geçmektedir. Ancak bunu yaparken değerlerimizin, kültürümüzün Türkçemizin ihmal edilmemesi gerektiğinin önemini vurgulamak istiyorum. Bu ortak paydaları unutan toplumların beraberliklerini korumakta zorlandıkları gerçektir."
'Siyasi güç olamadık'
ABD'deki Türklerin bu hususun bilinci içinde hareket ettiğini memnuniyetle gördüğünü ifade eden Erdoğan, "ABD vatandaşlığını almanızı ve Amerikan siyasi hayatına daha çok katılmanızı bu düşüncelerle de destekliyoruz. Bu doğrultudaki gelişmeler buradaki vatandaşlarımızın haklarının korunmasına yardımcı olacak, ayrıca iki ülke ilişkilerine katkıda bulunacaktır" dedi.
Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu konuda, maalesef, bugüne kadar birçok ülkede hâlâ bizim vatandaşlarımız bulundukları ülkelerdeki siyasi hareketlerin içerisinde gereken ağırlığı koyamamışlardır. Bu konuda ilk sırada Almanya geliyor. Zira, 3 milyona yakın insanımız, 700 bin Türk asıllı vatandaş var, buna rağmen orada hâlâ bir siyasi güç haline gelememişiz. Burada da eğer işe hassasiyetler ele alınarak devam edilirse, öyle inanıyorum ki, kısa süre içerisinde bu farklı gelişmelerin, oluşturulacak farklı lobilerle meydana geldiğini görmek mümkün olacaktır."
Erdoğan: Yanınızdayız
İşadamlarına seslenen Erdoğan, "Yatırımlardaki aksamaların hepsinde de yanınızda olacağız. 'Başbakan bu işle ilgilenir mi?' demeyin. Gerekirse bize geleceksiniz. Bizlerden bu yardımı göreceksiniz" dedi. Yatırımlar konusunda Türkiye'de artık yerli-yabancı ayrımının olmadığını söyleyen Erdoğan, "Gelirsiniz 24 saatte şirketi kurarsınız. Belki de kısa süre içerisinde, doğrudan bana bağlı birim kuracağız" diye konuştu.