ABD'de BP'ye rekor ceza

ABD'de BP'ye rekor ceza
ABD'de BP'ye rekor ceza

BP?nin Texas City?deki rafinerisinin bazı bölümleri 2005?teki patlamada yıkılmış ve çok sayıda can kaybı olmuştu.

BP'ye Texas City'deki rafinerisinde güvenlik sorunlarını gidermediği gerekçesiyle 87,4 milyon dolar para cezası kesildi. 87.4 milyon dolarlık ceza bu alanda bir rekor

HOUSTON  - ABD’de, İngiliz petrol şirketi BP’ye, Texas City’deki rafinerisinde güvenlik sorunlarını halletmediği gerekçesiyle 87,4 milyon dolar rekor para cezası verildi. Rafineride, 2005 yılınd meydana gelen patlamada 15 işçi ölmüş ve 180 kişi de yaralanmıştı. Çalışma Bakanı Hilda Solis, yaptığı açıklamada, İş Güvenliği ve Sağlık İdaresi’nin (OSHA), ülkenin en büyük üçüncü rafinerisinde eski ve yeni sorunlar tespit ettiğini, BP’nin çalışanların güvenliğini koruma taahhüdünü yerine getirmediğini söyledi.
Solis, “Sorunlar halledilmezse, bu başka bir felakete yol açabilir. 87 milyon dolarlık bir para cezası bu yaşamları geri getirmez ancak, bunun bir daha olmasına izin veremeyiz. İşyeri güvenliği bir slogandan çok daha fazla bir şeydir, bu bir yasadır” dedi. OSHA’nın 6 ay süren denetiminden sonra verilen 87,4 milyon dolarlık para cezası, idarenin tarihindeki en büyük para cezası olarak değerlendiriliyor.
OSHA’nın BP’ye verdiği para cezasının 56,7 milyon doları, 2005 yılındaki patlamadan sonra BP ile varılan anlaşmanın gereklerini yerine getirme konusunda belirlenen 270 ihlal karşılığında ve 30,7 milyon dolarlık bölümü ise basınç düşürme sistemlerinde sanayi standartlarına uymama ve diğer güvenlik aksaklıklarıyla ilgili 439 yeni ihlal karşılığında kesildi.
Dallas’ta OSHA’nın bölge yöneticisi Dean McDaniel, BP’nin, Texas City’deki rafineride 2005’te  meydana gelen patlamadan sonra ilk üç yılda tespit edilen sorunları çözmede çok fazla adım attığını, ancak daha sonra vaatlerinden vazgeçmeye başladığını belirtti. BP sözcüsü Robert Wine ise şirketin, rafineride güvenlik önlemlerini düzeltmek için çalışma pratiklerini değiştirmesi gereklerini kapsayan anlaşmaya tam olarak uyduğuna inandığını kaydetti.

İtiraz süresi 15 gün
BP’den yapılan açıklamada da, şirketin OSHA’nın kararından hayal kırıklığına uğradığı ifade edilerek, “(OSHA’nın) vardığı sonuç konusunda aynı fikirde olmasak bile, farklılıklarımızı gidermek için idareyle çalışmaya devam edeceğiz” denildi.
Çalışma Bakanlığında OSHA’dan sorumlu yetkili Jordan Barab, şirket içinde ve özellikle Texas’daki büyük rafineride bazı ciddi sistematik güvenlik sorunları olduğunu söyledi. Jordan Barab, “Aslında, halen o kadar çok yaşamı tehdit eden sorunların olmasının, bu rafineride sistematik güvenlik sorunu bulunduğunu gösterdiğine inanıyorum” diye konuştu. BP’nin para cezasını ödemek ve sorunları gidermek ya da cezaya itiraz etmek için 15 gün süresi bulunuyor. (Reuters)