ABD'de dokuz banka daha kapatıldı

NEW YORK - Ekonomik kriz finans sektöründeki etkisini sürdürüyor. ABD’de, kredi borcunu ödeyememe sorununun sürmesi nedeniyle cuma günü, dokuz banka daha kapatıldı.
Böylece bu yıl kapatılan banka sayısı 115’e çıktı. Federal Mevduat Sigorta Fonu (FDIC), cuma günü California, Illinois, Texas ve Arizona eyaletlerindeki dokuz bankanın kapatıldığını, US Bancorp’a bağlı U.S. Bank’ın kapatılan bankaların varlıklarının çoğunu ve mevduatlarını üstleneceğini açıkladı. Geçen yıl finansal krizin başlamasından bu yana ilk kez bir günde dokuz banka kapatan FDIC, 153 şubesi bulunan bu bankaların Eylül ayı sonu itibariyle 19.4 milyar dolar varlığa ve 15.4 milyar dolar mevduata sahip olduğunu bildirdi. 

Maliyet artıyor
FDIC, dokuz bankanın kapatılmasının fona maliyetinin 2.5 milyar doları bulacağını açıklarken, bu yıl şimdiye kadar bankaların kapatılmasının maliyetinin 25 milyar doları aştığı ifade edildi. Yüzlerce bankanın daha kapanması ihtimalinin bu maliyeti 2013 yılına kadar 100 milyar dolara çıkarması bekleniyor.
ABD’de 2007 yılında üç, geçen yıl 25 ve bu yıl şimdiye kadarsa 115 bankanın kapısına kilit vuruldu. FDIC, ABD’de 1989 yılındaki tasarruf ve kredi krizi sırasında 534 bankaya el koymuştu. FDIC’in sorunlu banka listesinde ilk çeyrekte 305 olan sayı Haziran ayı sonu itibariyle 416’ya kadar çıkmış bulunuyor. (aa)