ABD'de gözler 20 yılın en önemli telif davasında

ABD'de yüksek mahkeme, yarından itibaren telif haklarında 20 yılın en önemli davasını ele alacak. 'Metro-Goldwyn-Mayer Grokster'a karşı' adıyla anılan davada, 28 plak şirketi ve...

WASHINGTON - ABD'de yüksek mahkeme, yarından itibaren telif haklarında 20 yılın en önemli davasını ele alacak. 'Metro-Goldwyn-Mayer Grokster'a karşı' adıyla anılan davada, 28 plak şirketi ve film stüdyosu, internet kullanıcılarının birbirleriyle doğrudan dosya paylaşmasını sağlayan Grokster ve Morpheus programlarının yapımcılarıyla karşı karşıya geliyor. Film stüdyoları ve plak şirketlerine göre, kullanıcıların film ve müzik dosyalarını telif hakkı ödemeden paylaşmasını sağlayan 'peertopeer' (P2P) olarak bilinen programlar, telif haklarının ihlalini kolaylaştırıyor. Dava, Intel, Yahoo, Apple gibi şirketleri, tüketici derneklerini, müzisyenleri yakından ilgilendiriyor.
Müzik ve sinema endüstrisine göre, Grokster ve Morpheus üreticilerinin yarattığı teknoloji, film ve müzik dosyalarının kontrolsüz paylaşımıyla bu endüstrileri olumsuz etkiliyor. Silikon Vadisi'ndeki Fondation Electronic Frontier şirketi yetkilileri ise, bu tür programın yaratıcılarının yargılanmasının, gelecekte yüksek teknoloji üretimine zarar vereceğini söylüyor.