ABD'de otomobile Hyundai dopingi

ABD'de otomobile Hyundai dopingi
ABD'de otomobile Hyundai dopingi

ABD otomotiv piyasasında hareketlenme isteniyen düzeyde değil. Sadece Ford satışlarını artırdı.

Güney Koreli otomotiv devi ABD otomotiv piyasasındaki payını yüzde 4'e çıkardı. Hyundai'nin satışları geçen yıla göre yüzde 46 arttı

DETROIT - ABD’de otomobil  satışları kasım ayında arttı. Bu artışta Güney Koreli otomotiv şirketi Hyundai önemli rol oynadı. ABD’de otomobil satışlarını izleyen Autodata Corporation adlı şirketin açıklamasına göre, Hyundai’nin kasım ayında satışları geçen yıl aynı dönemle karşılaştırıldığında yüzde 46 artış gösterdi ve Güney Koreli otomotiv devi ABD otomotiv piyasasındaki payını yüzde 4’e çıkardı.
Dünyanın en büyük otomotiv şirketi Toyota’nın ise aynı dönemde satışları yüzde 3, Nissan’ın yüzde 21 yükselirken, Honda’nın satışları ise yüzde 3 geriledi.
Başkan Barack Obama yönetiminden zor durumdan çıkmak için milyarlarca dolar destek alan ABD’li otomotivcilerden ise yalnızca Ford kasım sınavını geçti.  Ford’un satışları kasım ayında yatay seyir izlerken, İtalyan otomotiv şirketi Fiat’ın idaresindeki Chrysler’ın satışları yüzde 25 ve General Motors’un (GM) satışları ise yüzde 2 düştü. 

Beklenti 10.5 milyon
Bu yılın 11 ayında satışları yüzde 38 gerileyen Chrysler’ın, ekim ayında yüzde 7.9 olan piyasa payı ise yüzde 8.4’e çıktı. Ford’un ABD satış şefi Ken Czubay, kasım ayında otomobil satışlarının artmasının, ekonominin ve otomobil  satışlarının istikrara kavuştuğunu ve en kötünün geride kaldığını gösterdiğini söyledi.
ABD’de bu yıl yıllık otomobil satışlarının 10.5 milyon adet olması bekleniyor. Bu 1980 yılından bu yana en düşük orana tekabül ediyor. (aa)