ABD'de son beş yılın en yüksek faizi

Amerikan Merkez Bankası (FED) kısa vadeli borçlanma faizlerini piyasaların beklentisi doğrultusunda 25 baz puan artırdı.

İSTANBUL - Amerikan Merkez Bankası (FED) kısa vadeli borçlanma faizlerini piyasaların beklentisi doğrultusunda 25 baz puan artırdı. Böylece 10 Mayıs'taki toplantıda yüzde 5'e çıkan faiz, art arda yapılan 17. artırımın ardından 5.25'e yükseldi ve faiz oranı son beş yılın en yüksek rakamına ulaştı. FED'den yapılan açıklamada ekonomideki büyümenin enflasyon artışını durduracağı ifade edildi. Açıklamadan ağustosta yapılacak toplantıda, faiz artırımlarına son verileceği mesajının alınmasıyla birlikte, uluslararası piyasalarda dolar hafif değer kaybetti.
Beklenen faiz artırımı, özellikle Amerikan hazine bonolarına yönelik ilgiyi daha da artıracak. Açıklamada enflasyonla mücadele için faiz artırımının önümüzdeki dönem de devam edebileceği belirtildi. Faiz artırımının devam etmesi halinde, piyasaların olumsuz etkilenmesi bekleniyor. Fakat son faiz artırımı beklenen bir gelişme olduğu için piyasa tarafından önceden satın alındığı ve Türkiye'ye bir etki yapmasının söz konusu olmadığı belirtiliyor.