ABD'de Türk firmasına karşı 'İran' propagandası

ABD'de Türk firmasına karşı 'İran' propagandası
ABD'de Türk firmasına karşı 'İran' propagandası
New York'ta taksi ihalesine katılan Türk şirketi Karsan, ücretsiz dağıtılan Metro gazetesine verilen ilanla protesto edildi.

NEW YORK - Nükleer İran'a Karşı Birlik Derneğince verilen ilan, gazetenin birinci sayfası ile arka sayfasında yer aldı. İlanda, finale kalan iki firma Karsan ve Nissan'ın İran ile ticaret yapması eleştirilirken, İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad'ın sarı New York taksisi içinde ön koltukta otururken çizilmiş bir karikatürü de bulunuyor.

Gazetenin ön sayfasında, “New York'ta geleceğin taksisini hangi firma yapmalı?” sorusuna yer verilirken, arka sayfasında ise, Karsan ve Nissan firmalarına ilişkin fotoğraflar ile “İran ile ticaret yapan hiçbir firmanın New York'ta ticaret yapamayacağını New York'lu yetkililere söyleyin” ifadeleri yer aldı.

Aynı derneğin internet sitesinde de finale kalan iki firma Karsan ve Nissan ağır bir şekilde eleştirilirken, New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg'e yapılan çağrıda, İran ile ticaret yaptığı iddia edilen iki firmanın finalistler arasından çıkarılması gerektiği belirtildi.

New York'ta özellikle metrolarda ve otobüs duraklarında ücretsiz dağıtılan günlük Metro gazetesinin önemli bir okuyucu kitlesi bulunuyor.

KARSAN, DETROİT'TE ORTAKLIK ARIYOR
Öte yandan; New York'ta mart ayında açıklanması beklenen “Geleceğin Taksisi” projesinin finalistlerinden Karsan'ın Amerikalı otomobil üreticileriyle ortaklığa gitmek istediği belirtildi.

İş dünyasıyla ilgili haberler veren önde gelen internet sitelerinden biri olan Crain's New York'ta yer alan Jeremy Smerd imzalı haberde, Karsan'ın Detroit'li otomobil üreticilerinden biri ile ortaklık yapmayı planladığı kaydedildi.

Otomobilin güç ünitelerini Amerikalı bir firmaya yaptırmayı planlayan Karsan'ın bunun için General Motors, Chrysler gibi firmalardan birisini tercih ettiği ifade edildi.

Karsan'ın ABD 'li bir üretici ile ortaklığa giderek, “Amerikalı bir firmanın tecrübesinden yoksun olması” nedeniyle gelebilecek eleştirilerin önünü kesmek istediği vurgulandı. (aa)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  İnternet

  ,

  İran

  ,

  haber

  ,

  Belediye

  ,

  Metro

  http://www.radikal.com.tr/103946310394635

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ne demek bu? - sazandegilim

  haberdeki onemli bir yerde soyle bir laf var: "Otomobilin güç üniteleri". ne demek bu? turkcede boyle bir sey yok. motor mu demek istiyor haber?? aku mu demek istiyor?? bu rastgele cevrilip yazilan haberleri okuyup denetleyen editor denen birisi calisiyor mu bu gazetede??

  Müthiş bir reklam... - futuris78

  Karsan firması daha büyür mü bilemem ama, dev Nissan firması ile aynı karede eleştirilmeleri, ihaleyi bir sebepten kayıpta etseler şu ana kadar para bile vermeden yaptıkları en büyük reklamdır bence.

  Öteki Taraf - neyfa

  Demokrasi adı altındaki "Öteki"leştirme diyarına selam olsun:) ABD meşeili malların hangi ülkelere hangi yıllarda nasıl ticaretinin yapıldığı konusunda konuşsunlar önce.

  Sonuçlar - simon kuper

  Demek ki neymiş, dış politika ve diplomasi kritik konularmış. Bir konuda kafana buyruk takındığın tavır sonra seni olmadık şekilde vurabilirmiş. Ayrıca, aşağıdaki yorumcunun yorumu da tam doğru değil. Amerikalılar Türk şirketi istemiyor diye bir durum yok. İstemeseler 3 adaydan biri olarak finale kalmazdı. Amerikalı bir grup istemiyor. Orada birbirine ters çalışan ne kadar çok lobi grubu olduğunu ve onların nasıl paralar harcadıklarını bilseydiniz anlardınız.

  Kolayi var.... - IstNyIst

  Sayet ABD Turk mali araba istemiyorsa, Turkiye'deki ABD mali arabalari da Turkiye'ye sokmamali...Anladiklari dilden konusunca herkes sizi anlar.