'ABD'deki krizden kaçan Türk profesyoneller ülkeye geri dönüyor'

'ABD'deki krizden kaçan Türk profesyoneller ülkeye geri dönüyor'
'ABD'deki krizden kaçan Türk profesyoneller ülkeye geri dönüyor'

Altuğ Yaka, işsizlikle mücadele konusunda AB ülkelerinde geliştirilen güvenceli esneklik uygulamasını öneriyor.

Dünyanın en büyük ikinci insan kaynakları şirketi Randstad'ın Türkiye Genel Müdürü Altuğ Yaka'ya göre, kriz 'tersine göç'ü tetikledi. ABD ve Avrupa'da krizden kaçmak isteyen Türk profesyonellerin Türkiye'ye dönüp, burada çalışma eğiliminin arttığı belirtiliyor
Haber: NURİYE?DOĞU / Arşivi

İSTANBUL - Dünyanın en büyük ikinci insan kaynakları danışmanlık şirketi Randstad’a göre, ABD’de patlak veren ve Avrupa’ya yayılan global kriz, yurtdışında çalışan Türk profesyonelleri yeniden ülkelerine yöneltmeye başladı. Krizin son dönemde sıkça sözü edilen ‘tersine göç’ü tetiklediğini vurgulayan Randstad Türkiye Genel Müdürü Altuğ Yaka, Amerika’dan Avrupa’ya yayılan kriz sonrası hep bahsedilen ‘tersine göç’ün gerçek olduğunu söyledi. Yaka’ya göre, krizle birlikte yurtdışından Türkiye’ye dönüş yapmak ve burada kariyerine devam etmek isteyen profesyonellerin sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Ancak yine de yurtdışında eğitim görme imkânı olan kişilerin en azından bir iki yıl orada iş deneyimi kazanarak dönüş yapma eğiliminde olduklarına dikkat çeken Yaka, “Neticede uluslararası iş deneyimi adaylar arasında hâlâ fark yaratan bir unsur” dedi. 

İşi sadece yürütme, büyüt de!
İnsan kaynağının doğru kullanımının artık eskisinden çok daha önemli bir rol oynadığını belirten Yaka, firmaların krizde dondurduğu işe alımları hızlı bir şekilde tekrar başlattığını söyledi. Krizle beraber yetenek, vizyon ve katma değerin daha çok önem kazandığını belirten Yaka, “Firmalar mevcut sistemi yürütecek personelden ziyade geliştirecek ve büyütecek yeteneklere yöneliyor” dedi. Rekabetin firmaları her gün yeniden sınadığına dikkat çeken Yaka’ya göre, yarışa hazır olan değil, zaten yarışın içinde olan ve çıta yükselten çalışanlara eskisinden daha çok ihtiyaç duyuluyor. 

Hangi sektörler gözde?
Krizde bilişim ve teknolojinin önemini koruduğunu vurgulayan Yaka, “Ayrıca enerji sektöründeki iç ve dış kaynaklı yatırımlar da gençleri çekiyor” dedi. Yaka’ya göre, gençlerin öncelikli beklentileri de sırasıyla yüksek maaş, kariyer ve iş garantisi...
İşsizlik konusuna da değinen Yaka’nın önerisi, bu konuyu dünyada da yapıldığı gibi dönemsel iş gücü kullanarak çözmek. Yaka, bu konuda şunları söyledi: “Türkiye’de krizde artan ve gelecekte genç nüfustan dolayı daha da artması beklenen işsizlikle mücadele için istihdam piyasalarının esnekleştirilmesi en önemli adım. Avrupa’daki uygulamalar bunun kanıtı. Mesela Polonya’nın 2002’de işsizlik oranı yüzde 20’lerdeyken, esnekleşme sürecinin ardından 2006’da yüzde 14’e indi. Özellikle kadın ve gençlerin işgücü piyasalarına katılabilmeleri için AB ülkeleri tarafından geliştirilen ‘güvenceli esneklik’ kavramının Türkiye’de de uygulanması gerekiyor.”

‘Türkler çalışma ortamını gergin buluyor’
Bu arada 2003’de Hollanda’da ve yakın zamanda Almanya’da uygulanmaya başlayan ‘Randstad Workmonitor’ artık Türkiye dahil 23 ülkede yılda dört defa gerçekleştiriliyor. Anketin Türkiye sonuçlarına göre, her 10 kişiden altısı (yüzde 58) çalıştığı şirketin ekonomik krizin sonuçlarına karşı yeterince güçlü önlemler almadığını düşünürken, yüzde 82’si de yönetim tarafından yapılan kesintilerin gerekliliğini, ancak yönetim kendi içinde de kesinti yaptığı zaman anlayabildiğini söylüyor. Çalışanların yüzde 43’ü ise, şu anki çalışma ortamlarının gergin olduğunu belirtiyor. Fakat yine de Türk çalışanlar Yunanlı ve İtalyanlara kıyasla önümüzdeki yıl şirketlerinde ekonomik gelişme olacağı konusunda daha umutlular. (Türkler: yüzde 72, Yunanlılar: yüzde 63, İtalyanlar: yüzde 62)
Randstad Workmonitor’e göre 2010 ilk çeyreğinde Türkiye’de işinden memnun olanların yüzdesi yüzde 61’ken, sadece yüzde 5’i çok mutsuz hissediyor. Anket ayrıca son altı ayda iş değiştirenlerin oranının yüzde 11 olduğunu ortaya koyarken, yüzde 40’ının daha iyi şartlar için iş değiştirdiğini gösteriyor. Türkiye’de her altı kişiden beşi ise izin aldıktan sonra farkedilir şekilde daha iyi performans gösterdiğini söylüyor.


    ETİKETLER:

    Avrupa Birliği