ABD'deki Süzer'den görüntülü ifade

TMSF'nin el koyduğu Kentbank'ın zararından sorumlu tutulan bankanın eski Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Süzer'in de aralarında bulunduğu 35 kişinin yargılandığı davada...

İSTANBUL - TMSF'nin el koyduğu Kentbank'ın zararından sorumlu tutulan bankanın eski Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Süzer'in de aralarında bulunduğu 35 kişinin yargılandığı davada, yurtdışında bulunan Mustafa Süzer'in ifadesinin, sesli ve görüntülü iletişim tekniği kullanılarak alınmasına karar verildi.
'Yolculuk yapamaz'
İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, Mustafa Süzer'in avukatı Dilek Helvacı, müvekkilinin, 2003 yılından bu yana giderek ağırlaşan bir kanser hastalığı bulunduğunu söyledi.
Son olarak, Mustafa Süzer'in tedavi gördüğü Texas Üniversitesi'ne bağlı kanser araştırma merkezinden bir rapor aldıklarını belirten Helvacı, bu raporda hastanın tedavisinin sürdürülmesinin hayati önem taşıdığının bildirildiğini ve yolculuk yapmasına izin verilmediğini anlattı.
Bu nedenle müvekkilinin ifadesinin yurtdışında talimatla alınmasını istediklerini söyleyen avukat Helvacı, müvekkilinin aslında mahkemeye gelerek ifade vermek istediğini de belirtti.
Mahkeme heyeti, Süzer'in yargılandığı yasa maddesi 12 yıla kadar hapis cezası öngördüğünden, yurtdışında talimatla ifadesinin alınması yönündeki talebin reddine karar verildiğini bildirdi.
Mustafa Süzer'in Türkiye'ye geldiği takdirde CMK'nın 196. maddesinin 6. fıkrası uyarınca duruşma günü beklenmeden ifadesinin alınmasına karar veren mahkeme, "Sanığın aynı anda görüntülü ve sesli iletişim tekniğiyle sorgusunun yapılabilmesi olanağının varlığı halinde bu yöntemle sorgu yapılır" hükmünü içeren CMK'nın 196. maddesinin 4. fıkrası uyarınca, sanık ya da avukatlarından geniş manada sesli ve görüntülü iletişim tekniğinin sağlanabilmesi durumunda, Süzer'in ifadesinin bu şekilde alınmasını hükme bağladı.
Mahkeme, alınan bu karar yerine getirilemezse, sanık hakkında kendisine ulaşılamayan kaçak kişiler hakkındaki hükmün uygulanmasının, CMK 248. maddesi uyarınca duruşmaya gelmesini sağlamak için Türkiye'deki mal ve alacaklarına el konulmasının ve CMK 248. maddesinin 5. fıkrası uyarınca tutuklama kararı verilebileceğini de kararlaştırdı.
Duruşmada diğer 19 sanık ise haklarındaki suçlamaları kabul etmediklerini söyledi. Sanık avukatları ifadesi alınan müvekkillerinin duruşmalardan bağışık tutulmasını istedi. Mahkeme heyeti de sanıkların duruşmalardan bağışık tutulmasına karar verdi.
Zimmet suçlamasıyla yargılanan Süzer'in yanı sıra banka yönetiminde yer alan 35 kişi için 15 ile altı yıldan az olmamak üzere hapis cezası isteniyor.