ABD'den Çin'e yeni kısıtlama

Çin'den yaptığı tekstil ve hazır giyim ithalatına geçen hafta üç kategoride sınırlamalar getiren ABD, bu kısıtlamaların kapsamını genişletti.

WASHINGTON - Çin'den yaptığı tekstil ve hazır giyim ithalatına geçen hafta üç kategoride sınırlamalar getiren ABD, bu kısıtlamaların kapsamını genişletti. ABD Ticaret Bakanı Carlos Gutierrez, "Kararımız, yönetimimizin ABD tekstil üreticilerine ve sektörde çalışan işçilere olan bağlılığını gösteriyor" dedi. ABD'nin geçen hafta ilan ettiği kısıtlamalar, pamuklu pantolonlar, pamuklu gömlekler ve iç çamaşırlarını kapsıyordu. Son açıklanan sınırlamalara da, geçen haftaki duyurunun dışında kalan pantolon, gömlek, tişort ürünlerinin ve pamuk ipliğinin dahil edildiği belirtildi.
'Önlem hakkı var'
Dünya Ticaret Örgütü'nün 2001 yılında aldığı karara göre, bu yıl başından itibaren küresel tekstil ticaretinde uygulanan kotalar kaldırılmıştı. Ancak, karar çerçevesinde, kotaların kaldırılmasından dolayı bazı ülkelerde bu sektörde piyasanın büyük zarar görmesi durumunda, o ülkelere 'koruyucu önlemler alma' hakkı tanınmıştı. Kotaların kalkmasının ardından bu yıl başından sonra Çin'den ABD'ye yapılan tekstil ihracatında hemen bütün kategorilerde büyük artışlar meydana gelmiş, hatta bu artışlar bazı kategorilerde geçen yıla oranla yüzde 1000'i asmıştı.