ABD'den müjdeli haber

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke, ABD'nin faiz oranlarının giderek daha fazla ekonomik verilere bağlı olacağını ve politika yapıcılarının görünümü değerlendirmek için, 22 aydır süren faiz artırım döngüsüne ara verebileceklerini söyledi.

WASHINGTON / ATİNA - ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke, ABD'nin faiz oranlarının giderek daha fazla ekonomik verilere bağlı olacağını ve politika yapıcılarının görünümü değerlendirmek için, 22 aydır süren faiz artırım döngüsüne ara verebileceklerini söyledi.
FED Başkanı Ben Bernanke, ABD Kongre'sinde yapacağı konuşmanın metninde, "Politikalarımızda gelecekte alacağımız kararlar giderek daha fazla ekonomik görünümdeki evrime bağlı hale gelecek" dedi. Bernanke'nin açıklamalarının ardından uluslararası piyasalarda dolar avro karşısında hızla değer kaybetmeye başladı.
Avrupa faiz artırımı istiyor
Bu arada Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Nicholas Garganas, Yunanistan Merkez Bankası'nda düzenlenen bir basın toplantısında "Avro bölgesinde yeni faiz artışları beklememiz gerekir" diyerek ECB Başkan Yardımcısı Lucas Papademos'un salı günkü açıklamasını destekledi. Garganas'ın açıklaması Avrupa borsalarını düşüş yönünde etkiledi.