ABD'den patron döndüler

ABD'ye okumak için giden Hikmet Ongan ve Rafi Karako'nun temellerini Newyork'ta attığı, ilk şubesini 1998 yılında Yeniköy'de faaliyete geçirdiği Tribeca (Triangle Below Canal Street) hızla büyüyor.
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - ABD'ye okumak için giden Hikmet Ongan ve Rafi Karako'nun temellerini Newyork'ta attığı, ilk şubesini 1998 yılında Yeniköy'de faaliyete geçirdiği Tribeca (Triangle Below Canal Street) hızla büyüyor. Yedi yılda beşi İstanbul'da, ikisi Ankara'da olmak üzere yedi şube açmayı başaran iki arkadaşın bundan sonraki hedefi ise İzmir, Antalya ve Adana'da yeni restoranlar açmak. İstanbul'da Bağdat Caddesi ve İstiklal Caddesi'nde de restoran açmak için yer bakan Karako ve Ongan, gördükleri ilgiden memnun olduklarını, ayda 20-30 bin kişinin restoranlarında yemek yediğini belirtti.
Krizle birlikte değişti
Restoran işine başlarken amaçlarının İstanbulluları Newyork'un yaşam tarzıyla buluşturmak olduğunu söyleyen Hikmet Ongan, "Hedef kitlemiz büyükşehirde yaşayan, çalışan, dinamik, kendine güvenen ve yaşamın tüm yoğunluğu arasında keyif almayı ihmal etmeyen insanlardı. Bu insanlara ana mamulün kahve olduğu, yanında tatlı, salata ve sandviçlerin servis edildiği bir mönü sunduk" diye konuştu.
Türk insanının birçok ilkle Tribeca sayesinde tanıştığını belirten Ongan, "Özel bir ekmek olan bagel'ı ilk biz satışa sunduk. Salatayı ana yemek olarak ilk biz verdik. Salatada ilk balzamik sirkeyi biz kullandık. Yine çıtır ince tabanlı pizzayı biz yaptık" dedi.
Özellikle 2001 krizinden sonra başlangıçtaki kafe kavramını farklılaştırarak 'rahat yemek' kavramına doğru bir hareket sergilediklerini söyleyen Hikmet Ongan şöyle devam etti:
"Krizden önce harcanabilir gelir fazlaydı. Oysa krizle birlikte insanlar daha dikkatli harcamaya başladı. Bizim müşterilerimizin büyük bir kısmı finans kesimindendi. Krizle birlikte bunların birçoğu işsiz kaldı. Dolayısıyla biz krizi daha çok hissettik. Krizden sonra mevcut müşterilerimizin yanında yeni müşterilere de hitap etmek için mönümüzü zenginleştirdik. Artık restoranlarımıza gelenler ana yemeğin yanında, Hint, Çin, Japon mutfağından çeşitleri bulabiliyor."
Bir yılda üç mönü
Mönülerini bir yılda üç defa değiştirdiklerini belirten Ongan, yemek sektöründeki trendleri yakından takip eden insanlardan danışmanlık hizmeti aldıklarını anlattı. Yemeklerde belli bir standart yakalamak ve maliyetleri azaltmak için Ferahevler'de 500 metrekarelik bir mutfak kurduklarını belirten Ongan, "Yılda bin ton tatlı, bin ton da hamur
işi yapan mutfağımızda 20 kişi çalışıyor. Mutfak sadece Tribeca'lara değil, Acıbadem Hastaneleri'nin restoranları ve havalanındaki restoran da dahil olmak üzere birçok zincire hizmet veriyor" açıklamasını yaptı.