ABD'den Türk bankalara kara 'İran listesi'

Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Temmuzda Türkiye ’yi ziyaret ederek İran’a yönelik ABD yaptırımlarına uymayan şirketlerin karşılaşabileceği sorunları anlatan ABD Hazinesi, şimdi de yaptırımlara uyulup uyulmadığını yerinde inceleyip, İran’ın yaptırımları aşmak için başvurduğu yanıltıcı finans oyunları hakkında yeni bir liste verdi. ABD Hazine Bakanlığı’nın terörizm ve mali istihbarattan sorumlu müsteşarı Stuart Levey, Türk bankacılık ve finans sektörünün ABD’nin yaptırım uyguladığı İran bankalarıyla çalıştığında karşılaşacakları riskleri anladıklarını söyledi. 

‘Finans oyunları’ yapıyor
Levey, görüşmelerde İran’ın yaptırımları aşmak için başvurduğu yanıltıcı uygulamaları ve oyunları anlattıklarını vurguladı. Türkiye’nin de İran’ın nükleer silah sahibi olmasını istemediğine işaret eden Levey, “Finans kuruluşlarıyla görüştük. Bankalar da yaptırımlara uyulmamasının yaratacağı sonuçlardan kendilerini korumak istiyor” dedi. İran’ın birçok yanıltıcı yönteme başvurduğu, transferleri başka bankalardan yapmaya başladığını gördüklerini belirten Levey, “İsviçre ve İngiltere ’de bu işleri yapanlara ciddi yaptırımlarımız oldu. Hükümetlere bu yanıltıcı yollara ilişkin liste veriyoruz. Türkiye’de de verdik” dedi. 

Türk bankaları farkında
Türkiye’deki bankaların işin üstüne ciddiyetle gittiğini anlatan Levey’e göre, Türk bankacılık ve finans sektörü İran’a yaptırımlar konusunda risklerin farkında. Listenin Türk finans kuruluşlarınca ciddiye alındığını söyleyen Levey, “Müttefiklerimizle işbirliğimiz gayet iyi gidiyor. Lübnan, Bahreyn ve Azerbaycan gibi Türkiye de İran’a yaptırımlarda önemli bir rol oynuyor” dedi.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  İngiltere

  ,

  İran

  ,

  İsviçre

  ,

  Türkiye

  ,

  Ankara