ABD'den Türk şirketlerine Suriye yaptırımı

ABD'den Türk şirketlerine Suriye yaptırımı
ABD'den Türk şirketlerine Suriye yaptırımı
ABD, Suriye'ye uyguladığı ekonomik yaptırımları genişletti. Listede, Şam yönetimine petrol ve doğalgaz ürünleri temin eden bazı Türk şirketleri de yer aldı.

RADİKAL - ABD Hazine Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni listeye, aralarında Türkiye ’den isimlerinde olduğu 13 şirket ve dört kişi eklendi. Fortune Türkiye'nin haberine göre, listede 2014 Aralık'ta yaptırımlarla sarsılan Abdulkarim Group adına hareket eden Suriye merkezli The Eagles LLC şirketinin yanısıra, Abdulkarim Group Yöneticisi Wael Abdülkerim'in yöneticiliğini yaptığı bir diğer şirket olan Dubai merkezli Morgan Additives Manufacturing Co. da bulunuyor.

Hakkında yaptırım kararı alınan bir diğer şirket de Türkiye'de faaliyet gösteren Milenyum Enerji. Haberde, The Eagles şirketi ile birlikte çalışan Abdulkarim'in, Suriye'ye yakıt sevkiyatı için Milenyum Enerji'ye 5 milyon dolarlık ödeme yaptığı belirtildi.

MİLENYUM ENERJİ YÖNETİCİLERİ VE ÇALIŞANI DA LİSTEDE

Milenyum Enerji'nin yöneticisi Ufuk Kenar ile The Eagles şirketinin Suriye'ye 15 bin tonluk 7 milyon dolar değerinde yakıt sevkiyatı yaptığı kaydedildi. Ayrıca Milenyum Enerji yöneticileri Erkan ve Serkan Düzgören ile şirket çalışanı Mustafa Aydın da yaptırımlara konu olan isimler arasında yer aldı. ABD Hazine Bakanlığı'nın açıkladığı yaptırım listesindeki diğer şirketler arasında Blue Energy, Beyrut merkezli Elba Trade, GreenShipping Ltd. ile Aqua Shipping Ltd. bulunuyor. (Sputnik)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Suriye

  ,

  Türkiye

  ,

  Aydın

  ,

  yakıt

  ,

  şirket

  ,

  Enerji

  ,

  Aralık