ABD'den Türkiye'ye 35 milyon dolar

ABD Başkanı George W. Bush, askeri ve güvenlik harcamalarında cömert ancak sosyal harcamalarda cimri olarak nitelendirilen 2006 bütçesini Amerikan Kongresi'ne sunarken bütçenin dış yardımları kapsamında Türkiye için toplam 35 milyon dolar ayrıldığı belirtildi.

WASHINGTON - ABD Başkanı George W. Bush, askeri ve güvenlik harcamalarında cömert ancak sosyal harcamalarda cimri olarak nitelendirilen 2006 bütçesini Amerikan Kongresi'ne sunarken bütçenin dış yardımları kapsamında Türkiye için toplam 35 milyon dolar ayrıldığı belirtildi.
Bütçenin ABD Dışişleri Bakanlığı'na ayrılan kısmında bu miktarın 10 milyon dolarının Türkiye'deki insan hakları ve ekonomik istikrarın desteği için, 25 milyon dolarınınsa Türkiye'nin NATO kapsamındaki faaliyetleri, terörle mücadele ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin modernizasyonu için verilmesi kararlaştırıldı. Amerikan bütçesinde NATO müttefiklerine ve koalisyon ortaklarına destek kapsamında Avrupa ve Avrasya'ya toplam 203.4 milyon dolar fon ayrıldığı görülürken bu fonlarda aslan payının Türkiye ve Polonya'ya ayrıldığı dikkat çekti. Bütçenin dış operasyonlar kalemi içinse 4.589 milyar dolar ayrıldı. Bütçede bu miktarın koalisyon kurma, çokuluslu koalisyonlar ve operasyonlarda dost ve müttefiklerin kapasitelerini güçlendirme faaliyetlerinde harcanacağı belirtildi. Ancak toplamda 2.57 trilyon dolar olan bütçede askeri harcamaların şişerek terazinin diğer tarafındaki eğitim, sağlık ve çevre gibi harcamaların kısılmasının Kongre'de tartışma yaratması bekleniyor. Demokrat Partililerin itirazları nedeniyle bütçe görüşmelerinin aylar alacağı tahmin ediliyor. (aa, ap)