ABD'den yoksullara 9 milyon dolar hibe

Yoksul ailelerin çocuklarına eğitim ve sağlık yardımı yapılması ile istihdam yaratılmasını amaçlayan Sosyal Riskin Azaltılması Projesi'ne, ABD'den 9 milyon dolar hibe sağlandı.

ANKARA - Yoksul ailelerin çocuklarına eğitim ve sağlık yardımı yapılması ile istihdam yaratılmasını amaçlayan Sosyal Riskin Azaltılması Projesi'ne, ABD'den 9 milyon dolar hibe sağlandı. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü'nün yürüttüğü ve Dünya Bankası'nın kredi sağladığı proje için ABD'den gelen hibenin imza törenine, Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, ABD Büyükelçisi Eric Edelman, Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink katıldı. Hibenin projenin şartlı nakit transferi programında kullanılacağını belirten Çanakçı, 2003'ten beri uygulanan projeyle ilgili bilgi verdi:
"Bugüne kadar 1 milyon 195 bin çocuk veya anne adayına, 102 milyon YTL (73 milyon dolar) yardım yapıldı. Haziran 2006'da tamamlanacak proje kapsamında 1.3 milyon kişiye ulaşılacak. Şimdiye kadar yapılan yardımlara ilave olarak, 290 milyon dolar tutarında yardım hedefleniyor."
Vorkink de projenin faydalarını şöyle anlattı: "Binden fazla kadın hamilelikte düzenli kontrollerini yaptırabiliyor. Altı yaşın altındaki 400 bin çocuk, sağlık kontrolüne tabi tutuluyor. 6-18 yaş arasındaki eğitim çağındaki 800 bin çocuğa ise her ay 12-23 dolar arasında yardım yapılıyor."
Finansmanı 635 milyon dolar olan projenin Şartlı Nakit Transferi bölümüne şimdiye kadar 828 bin 563 aile başvururken, bu ailelerden 448 bin 605'i hak sahibi oldu. Projeyle 809 bin 157 çocuğa eğitim, 385 bin 150 çocuk sağlık, 1139 anne gebelik yardımı alıyor. Şartlı Nikah Transferi'nden yararlanmak isteyen aileler, resmi nikâhlarını yaptırarak, çocuklarını nüfusa kaydettiriyor. Bu çerçevede, Muş'ta 2 bin, Iğdır'da 600 bin çiftin resmi nikâhı yapıldı.
Atatürk'e Edelman'dan övgü
ABD Büyükelçisi Eric Edelman, fakir ailelerin çocuklarının eğitim ve sağlığıyla ilgili projeye destek olmaktan memnun olduklarını belirterek şunları söyledi:
"Eğitim almış, iyi bir iş sahibi olmuş çocuklar suçtan uzak duracak ve demokrasiye katılım oranı artacak. Türk ekonomisinde büyük bir gelişme sağlandı. Ancak güçlü ekonomik büyümenin vatandaşlara yansıması zaman alabilir. Bu nedenle de yoksul ailelere yardım büyük önem taşır.
ABD Başkanı George Bush ve ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, iki ülkenin dostane ilişkisini vurguladı. Dünyayı daha emniyetli bir yer yapmak için çalışıyoruz." Atatürk'e övgü yağdıran Edelman, "Eminim ki yaşasaydı 'Haydi Kızlar Okula' derdi" dedi.