AB'de bankacı devlet yok

Türk bankacılık sisteminde kamu bankalarının sektördeki payı, AB'nin üç katını buluyor. AB ülkelerinde kamu bankalarının sektördeki payı yüzde 10 dolayında bulunurken...

ANKARA - Türk bankacılık sisteminde kamu bankalarının sektördeki payı, AB'nin üç katını buluyor. AB ülkelerinde kamu bankalarının sektördeki payı yüzde 10 dolayında bulunurken, Türkiye'de bu oran yüzde 33 seviyesinde seyrediyor ve bankacılık sektöründeki kamu ağırlığı devam ediyor.
Ziraat Bankası verilerine göre, kamunun bankacılık sektöründeki varlığı açısından üç aşama bulunuyor. Birinci aşamada, kamunun varlığının 'belirgin' olduğu ülkeler, ikinci aşamada 'kısıtlı' olduğu ülkeler, üçüncü aşamada ise 'minimum ya da kamu varlığı olmayan' ülkeler yer alıyor. Türkiye'de ise kamunun bankacılık sektörüne katılımı dünyada gözlenen üç aşamalı gelişim sürecinin ilk aşamasında yer alıyor. Bu açıdan bakıldığında Türkiye, Polonya ile birlikte birinci aşamada yer alıyor. İkinci aşamada bulunan AB ülkeleri Yunanistan ve Portekiz. Bir kamu bankası olan, önemli ölçüde özelleştirme yapmış, kamu bankası genelde güçlü marka değerine sahip ülkeler bu aşamada yer alıyor.
Macaristan özelleştirdi
Son aşamada yer alan ülkelerde ise bireysel hizmet sunan kamu bankası bulunmuyor. İspanya, İtalya ve Macaristan tüm bankalarını özelleştiren ülkeler arasında bulunuyor. Yunanistan'da ise 1994'te 16 olan kamu bankası sayısı 2003 yılında üçe gerilerken, kamunun bu üç bankadan ikisinde azınlık hissesi bulunuyor. 1994 yılında sektörün yarısından fazlasını kamu kontrol ederken, 2003 yılında bu oran yüzde 18'e kadar gerilemiş durumda.
Türkiye'de 1980'de sekiz olan kamu bankası sayısı şu anda üçe düşerken, sektördeki payı yüzde 44'lerden 33'lere gerilemiş durumda. Öte yandan, bir sonraki aşamaya geçerken, birçok ülkenin özelleştirme seçeneği olarak halka arzı tercih ettiği görülüyor.