AB'de Opel'e çözüm arayışı

AB'de Opel'e çözüm arayışı
AB'de Opel'e çözüm arayışı

Verheugen, üye ülkeleri Opel?i kurtarmak adına sübvansiyon yarışına girmemeleri için uyardı. FOTOĞRAF: AP

General Motors'un hazırladığı yeni eylem planı Brüksel'de komisyon ve AB'ye üye ülkelerin bakanları tarafından masaya yatırıldı

BRÜKSEL - Brüksel’de düzenlenen Opel zirvesine AB Komisyonu’nun Sanayiden Sorumlu Üyesi Günter Verheugen’in yanı sıra AB Ekonomi Bakanları ve General Motors Avrupa Genel Müdürü Nick Reilly katıldı.
Verheugen, üye ülkeleri Opel’i kurtarmak adına sübvansiyon yarışına girmemeleri konusunda uyarırken İngiltere, İspanya, Polonya ve Belçika, Amerikan otomotiv devine Opel konusunda yardımcı olmaya hazır görünüyor. Flaman hükümeti, Belçika’nın Anvers kentindeki Opel tesisleri için 500 milyon avroluk destek sağlayabileceklerini vurguladı. Belçika Flaman bölge hükümeti Başbakanı Kris Peeters, böyle bir desteğin başka yerlerdeki üretim tesisleri için bir dezavantaj oluşturacağı düşüncesinde olmadıklarını söyledi.
Almanya hükümetiyse, AB’nin diğer ülkelerinden farklı olarak Opel’e devlet yardımı yapılmasına karşı çıkıyor. Berlin yönetimi, yeniden yapılanma planı hazırladığını açıklamasının ardından General Motors’a herhangi bir yardım teklifi götürmedi.
Ancak Federal Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Jochen Homann, mevcut tutumun Almanya’nın gelecekte de kesinlikle bu yönde bir adım atmayacağı anlamına gelmediğine işaret ederken, destek önerisi için henüz erken olduğunu söyledi. (Radikal)