AB'den 360 milyon avro

AB ile Mali İşbirliği kapsamında 2006'da desteklenecek projelerin ikinci paketi belli olurken, bu kapsamda yaklaşık 360 milyon avro AB katkısı konacak.

ANKARA - AB ile Mali İşbirliği kapsamında 2006'da desteklenecek projelerin ikinci paketi belli olurken, bu kapsamda yaklaşık 360 milyon avro AB katkısı konacak.
Projelere AB katkısının yanı sıra yaklaşık 60 milyon avronun üzerinde Türkiye katkısı olacak. İlk pakette 130 milyon avro tahsis edilen projelere, iç katkıyla birlikte ikinci pakette 430 milyon avronun üzerinde hibe verilecek. İkinci paket kapsamında, Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa belediyelerine teknik yardım projesi için 10 milyon avro AB katkısı sağlanacak.
Söz konusu kaynak, özellikle göçlerin yarattığı ekonomik ve sosyal problemlere dönük olarak kullanılacak. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin, AB İş Geliştirme Merkezlerinin sekiz ile daha yaygınlaştırılması için konacak AB katkısı da 30 milyon avro olarak belirlendi. Esnafın finans kaynaklarına erişimin kolaylaştırılması projesi için 5 milyon avro para ayrıldı.