AB'den altın hisse baskısı

İspanya'nın sosyalist hükümeti Avrupa Birliği'nin baskılarına boyun eğerek ülkede özelleştirilen dört büyük şirketteki altın hisse uygulamasından vazgeçiyor.

MADRİD - İspanya'nın sosyalist hükümeti Avrupa Birliği'nin baskılarına boyun eğerek ülkede özelleştirilen dört büyük şirketteki altın hisse uygulamasından vazgeçiyor. Financial Times gazetesinde yer alan habere göre İspanyol hükümeti, Avrupa Adalet Divanı'nın 2003 yılının mayıs ayında aldığı karara uyarak özelleştirilen telekom şirketi Telefonica, enerji şirketi Endesa, petrol şirketi Repsol ve havayolu şirketi Iberia'daki altın hisse uygulamasından vazgeçeceğini açıkladı.
İspanya'da altın hisse uygulaması, tek yabancı yatırımcının stratejik olarak nitelenen bu şirketlerde yüzde 10'dan fazla pay sahibi olmasını engellemek için getirilmişti. Ülkede hükümetler altın hissenin veto hakkını bugüne kadar kullanmamış olmakla birlikte varlığının yabancıların bu önemli şirketleri ele geçirmesini engellediği öne sürülüyor.
Avrupa Adalet Divanı 2003 yılının mayıs ayındaki kararında altın hisse uygulamasının AB içindeki sermaye akışını engellediğini ve günümüzün globalleşen dünyasında böyle bir kısıtlamanın kabul edilemeyeceğini belirtmişti. Divan, İspanya'nın altın hisse uygulamasından vazgeçmemesi durumunda cezai yaptırımlarla karşılaşacağını ifade etmişti.
Adalet Divanı geri çevirdi
İspanya'nın iktidarı geçen yıl yitiren muhafazakâr hükümeti altın hisseyle ilgili düzenlemelerde değişiklik yapmış ancak bu değişiklik Avrupa Adalet Divanı tarafından kabul edilmemişti.
Kararda İngiltere ve İspanya bu konuda uyarılarak bazı AB üyelerinin altın hisse uygulamasından gönüllü olarak vazgeçtikleri belirtilmişti. İngiltere, İrlanda ve Çek Cumhuriyeti bazı şirketlerde uygulamadan vazgeçerken, İtalya ve Macaristan'da altın hisse uygulaması halen devam ediyor. İspanya Başbakan Yardımcısı Maria Teresa Fernandez de la Vega, altın hissenin kaldırılmasıyla ilgili yasa tasarısının en kısa zamanda parlamentoya getirileceğini söyledi. Bakan Vega hükümetin altın hisse uygulamasına gerek olmadığını düşündüğünü ifade etti.
İlk hedef Repsol
Repsol ve Iberia'da altın hisse özelleştirme sırasında yapılan düzenlemeye göre bu yıl sona ererken, Telefonica ve Endesa da 2007 yılına kadar yürürlükte kalacak. Uzmanlar dört şirketten 32 milyar avro piyasa değeri ile en küçüğü olan Repsol'ün altın hisse uygulamasının kaldırılmasından sonra yabancıların hedefi haline gelecek ilk şirket olduğunu öne sürüyor.
Altın hissenin devreden kaldırılması durumunda bile İspanyol hükümetinin elinde şirketlerin istenmeyen yatırımcıların eline geçmesini önleyecek birçok yasal düzenleme bulunuyor. Türkiye'de ise kamunun elinde geçtiğimiz aylarda özelleştirilen T. Telekom ve Erdemir de önemli kararlarda son sözü söylemesine olanak sağlayan 'altın hisse'si bulunuyor.