AB'den besiciye 1.1 milyon avro

Tam üyelik müzakerelerinin sürdürüldüğü Avrupa Birliği'ne (AB) ait AB Fonu'ndan Türkiye'deki hayvancılığın geliştirilmesine yönelik sağlanan kredi ve hibelere bir yenisi daha eklendi.

ANKARA - Tam üyelik müzakerelerinin sürdürüldüğü Avrupa Birliği'ne (AB) ait AB Fonu'ndan Türkiye'deki hayvancılığın geliştirilmesine yönelik sağlanan kredi ve hibelere bir yenisi daha eklendi.
Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü'nce geliştirilen toplam yedi projenin, AB GAP Kırsal Kalkınma Programı tarafından kabul edilmesiyle söz konusu projelere tahsis edilen kaynak kullanılmaya başlandı. Türkiye, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği yetkililerinden edinilen bilgiye göre, toplam tutarın yüzde 90'ı hibe olan yaklaşık 1 milyon 100 bin avroluk finansman sağlandı.
Süt toplama tesisi de kurulacak
AB fonlarından Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği hesaplarına aktarılan kaynakla 20 köyde 1650 aileye 640 adet süt sığırı dağıtıldı. Bu projelere destek amacıyla ayrıca Fırat Üniversitesi ile Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri arasında süt toplama ve değerlendirme tesisi kurulması yönünde çalışmalar yapıldığını belirten yetkililer, projenin hayata geçirilmesiyle çiftçilerin sütlerini değerlendirme endişelerinin tamamen ortadan kaldırılacağını söyledi. Fondan sağlanan finansmanla ilk
aşamada Malatya, Diyarbakır, Silvan, Ergani ve Batman tarım kooperatifleri yararlanacak.