AB'den enerji devlerine 1.1 milyar avro ceza

BRÜKSEL - AB Komisyonu, pazarı bölüşerek rekabeti ihlal etmekle suçladığı enerji devleri Alman E.ON ve Fransız GDF Suez’e 553 milyonar avro (toplam 1 milyar 106 milyon avro) para cezası kesti.
AB Komisyonu’nun rekabetten sorumlu Üyesi Neelie Kroes, enerji sektörünü ilk kez adil rekabeti ihlalden cezalandırdıklarını belirterek, “Bu cezayla enerji şirketlerine, AB Komisyonu’nun rekabeti ihlal eden hiçbir davranışı hoş görmeyeceği yolunda güçlü bir sinyal veriyoruz. Pazar paylaşımı en kötü rekabet ihlallerinden biridir. AB Komisyonu’na yüksek para cezası uygulamaktan başka seçenek kalmamıştır” dedi.
AB Komisyonu’na göre 1975’te Rusya gazını Almanya ve Fransa’ya ithal etmek için MEGAL boru hattını ortak inşa etmede anlaşan iki şirket aynı zamanda boru hattından gelen doğalgazı birbirlerinin ana pazarlarındaki dağıtıcılara satmama konusunda da prensip anlaşması yaptı. Avrupa pazarı serbestleşince birbirlerinin ana pazarlarına girmeme konusundaki prensip anlaşmasını uygulamaya başlayan iki şirketin rekabet ihlalini 2005’e kadar sürdürdüğü belirtildi. (afp)