AB'den Gazprom'a 'hızlı çözüm' çağrısı

Rusya ve Belarus arasında fiyat anlaşmazlığı nedeniyle baş gösteren doğalgaz krizi, aynı hattan alım yapan Avrupa Birliği'ni (AB) korkuttu.

BRÜKSEL - Rusya ve Belarus arasında fiyat anlaşmazlığı nedeniyle baş gösteren doğalgaz krizi, aynı hattan alım yapan Avrupa Birliği'ni (AB) korkuttu. İkinci bir Ukrayna örneği yaşamak istemeyen AB, her iki ülkeye yaptığı çağrıda krizin çözülmesini istedi.
AB Komisyonu'nun enerjiden sorumlu üyesi Andris Piebalgs, AB'ye doğalgaz arzını da etkileyeceği için sorunu yakından izlediklerini belirterek, "Rusya ve Belarus'a, en kısa zamanda tatmin edici bir anlaşmaya varmaları çağrısında bulunuyorum" dedi. Piebalgs, AB Gaz Koordinasyon Grubu'nun 4 Ocak'ta Brüksel'de toplanmasını istedi. AB üyesi ülkelerin temsilcileriyle dağıtım şirketlerinden ve bazı önemli tüketicilerden oluşan Gaz Koordinasyon Grubu, gaz arzı güvenliğiyle ilgili önlemler alıyor. Rus gaz tekeli Gazprom, Belarus'un yeni bir anlaşmayla alımı dünya fiyatından yapmasını istiyor. Bu durumda Rusya'dan halen ödediğinin 2 katından fazlasına doğalgaz almak durumunda kalacak olan Belarus, anlaşmaya yanaşmıyor.
Gazprom, fiyat tartışmasını sona erdirecek yeni bir anlaşma olmazsa Belarus üzerinden geçerek Avrupa'daki ülkelere doğalgaz taşıyan botu hattının 1 Ocak'ta devre dışı kalacağı uyarısında bulundu. AB'nin doğalgaz ithalatının yaklaşık yüzde 8'i Belarus üzerinden geliyor. Başta Polonya olmak üzere Litvanya ve Almanya, Belarus hattından doğalgaz alıyor.