AB'den Microsoft'a günde 2.5 milyon avro ceza

Dünyanın en zengin adamı Bill Gates'in şirketi Microsoft'a ağır ceza geliyor. Avrupa Birliği piyasada tekelci davranışlar içine giren ve rekabet ortamının oluşmasını engelleyen Microsoft'a ceza vermeye hazırlanıyor.

İSTANBUL - Dünyanın en zengin adamı Bill Gates'in şirketi Microsoft'a ağır ceza geliyor. Avrupa Birliği piyasada tekelci davranışlar içine giren ve rekabet ortamının oluşmasını engelleyen Microsoft'a ceza vermeye hazırlanıyor. Financial Times'ın haberine göre AB Rekabet Komisyonu 2004 yılının mart ayında verdiği ve Microsoft'u tekelci uygulamalarından vazgeçmeye çağıran kararının uygulanmadığı gerekçesiyle yazılım devine günlük 2.5 milyon avro para cezası vermeye hazırlanıyor.
Cezayla ilgili karar önümüzdeki pazartesi günü üye ülkelerin rekabet kurullarına bildirilecek ve onayları istenecek. Karar, onay çıkması durumunda 12 Temmuz'da da Avrupa Birliği Rekabet Komisyonu Başkanı Neelie Kroes tarafından kamuoyuna açıklanacak. Microsoft böylelikle Rekabet Komisyonu'nun kararına uymadığı için için cezalandırılan ilk şirket olacak.
Komisyon Microsoft'u rakip şirketlere Windows işletim sistemiyle ilgili yeterince bilgi vermemek, tekelci konumunu güçlendirmeye çalışmak ve rekabet ortamını bozmakla suçlamış ve yedi yıl süren dava sonucunda şirket suçlu bulunmuştu. Microsoft'un avukatı Horacio Gutierrez AB Rekabet Komisyonu'nun kararının gereklerini yerine getirmek için çalıştıklarını belirtti.