AB'den yine ihale uyarısı

Avrupa Komisyonu, Kamu
İhale Yasası'yla ilgili yapılacak yasa değişikliğinin 'yeni muafiyetler getirmemesi' için hükümeti bir kez daha uyardı. İktidar orta yol bulmaya çalışıyor.

ANKARA - Kamu İhale Yasası değişikliklerinin sistemde açtığı deliklerden rahatsız olan Avrupa Birliği (AB) yeni yasal çalışmalarda 'yeni muafiyetler getirilmemesi' uyarısında bulundu. Kamu İhale Kurumu (KİK) Başkanı Hasan Gül, yasa değişikliği konusunda iktidardan ve kurumlardan gelen talepler ile AB uygulamaları arasında 'orta yol bulunacağı' mesajını verdi.
"Türk Kamu İhale Sisteminin Güçlendirilmesini Eşleştirme" projesinde sona gelinirken, çalışmalar hakkında basın bilgilendirildi. KİK Başkanı Hasan Gül, sistemin karmaşıklığını giderelim derken yolsuzluk ve usülsüzlüklere meydan verilmemesi gerektiğine dikkat çekti. Gül, "Kamu alımları mevzuatını, AB müktesebatıyla uyumlu hale getirmek ve bu mevzuatın uygulanabilirliğini sağlamak da ülkemizin yükümlülüğüdür" dedi.
Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Birinci Sekreteri Ulrike Hauer ise yasa değikliğine gidilirken yeni muafiyetlerin getirilmemesine vurgu yaptı. Hauer, bazı idarelerin, kendi yasalarında yaptıkları düzenlemelerle Kamu İhale Kanunu dışına çıktığını ve yasa kapsamının sınırlandırıldığına dikkat çekti. KİK Başkanı Gül, kamu ihale yasası ile ilgili yasal değişiklik çalışmalarında görevin ağırlıkla kendilerinde olduğunu, bunun yanı sıra 'enerji, su, ulaştırma, telekomünikasyon ve posta hizmetleri için ayrı bir ihale sistemi öngören 'sektörel' düzenleme, kamu-özel sektör işbirliği ve imtiyazlarla ilgili düzenlemeler yapılması için çalışıldığını ifade etti.
Gül: Orta yolu bulmak istiyoruz
Hauer'in yeni muafiyetlerin getirilmemesi istemine değinen Gül, "Her kurumun hizmeti daha hızlı, kolay, mümkün olduğunca kurallara bağlanmadan yapma eğilimi gösterdiğini" dikkat çekerek şöyle devam etti: "Biz kapsamı daraltmamaya çalışıyoruz, kurumlar da daraltmak istiyor." 'Kamu ihale yasa değişikliğinde, hem hükümet hem AB hem de idareyi memnun kılmak nasıl olacak?' sorusuna Gül, "Zor olan bunu başarmak, biz de orta yolu bulmak için çalışıyoruz" yanıtını verdi. Hatay başta olmak üzere bazı belediyelerin, ihaleleri belli partiye yakın kişilere verdiği yönünde iddialarla ilgili olarak Gül, "Araştırıyoruz ama aslında incelenmeye değer bir iddia değil. Hangi ihale olduğu, hangi idarenin ihalesi olduğu bilinmeli" dedi.