ABD'li HCA'ya 33 milyar dolar

ABD'nin en büyük hastane zinciri olan Hospital Corporation of America (HCA), aralarında ABD'li yatırım bankası Merrill Lynch, yine ABD'li yatırım fonu Kohlberg Kravis Roberts & Co ve...

İSTANBUL - ABD'nin en büyük hastane zinciri olan Hospital Corporation of America (HCA), aralarında ABD'li yatırım bankası Merrill Lynch, yine ABD'li yatırım fonu Kohlberg Kravis Roberts & Co ve Bain Capital gibi dev firmaların bulunduğu yatırımcı grubuna 21 milyar dolar karşılığında satıldığı belirtildi.
Alımı yapacak yatırımcı grubun HCA hastanelerinin 12 milyar dolara yaklaşan borçlarını da üstlenecek böylece satınalmanın boyutu 33 milyar dolara ulaşacak. Anlaşmada HCA hissedarları da hisse başına 51 dolar alacak. HCA, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere ve İsviçre'de toplam 176 hastane ile 92 polikliniğin işletmesini gerçekleştiriyor.
Boyner'i de istemişti
Hastane işletmeciliğinde artan rekabet yüzünden istediği kârlılığa ulaşamayan hastane zinciri HCA, ödenmeyen hastane ve ilaç faturaları nedeniyle de zorluk çekiyordu. ABD'de gerçekleştirilen bu anlaşma en büyük satınalmalardan biri olarak tarihe geçerken, şirket alıp satan sermaye firmalarının artan gücünü ve büyük nakit stoklarının varlığını da bir kez daha ortaya koydu. HCA'yı alan yatırımcı grubun içinde yer alan Kohlberg Kravis Roberts & Co'nun ismi bir süre önce Boyner Mağazacılık'la anılmıştı. Kohlberg Kravis Roberts & Co, Türkiye'de yaşanan ekonomik dalgalanmadan dolayı Boyner Mağazacılık ile düşündüğü ortaklık ya da satın alma fikrinden vazgeçmişti.